Rak trzonu macicy (rak endometrium)

Nowotwory kobiecych narządów rodnych są niestety bardzo częste i nie wolno ich bagatelizować – mogą prowadzić do bezpłodności, a nawet zgonu! Większość chorób nowotworowych tego narządu dotyczy kobiet z tak zwanej grupy ryzyka. Do grupy ryzyka należą kobiety w wieku postmenopauzalnym, jak również te, które długotrwale zażywały hormonalną antykoncepcję, oraz kobiety, w których rodzinie zdarzały się zachorowania na nowotwory.

Komu zagraża rak?

Rak trzonu macicy (rak endometrium) dotyczy w większości kobiet po 70. roku życia. Mogą jednak zachorować na niego również kobiety około 40 r.ż. lub młodsze. Dlatego tak ważne są obserwacja własnego cyklu miesiączkowego, regularne wizyty ginekologiczne oraz wykonywanie podstawowych badań ginekologicznych w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek nieprawidłowości cyklu miesiączkowego.

Typowe objawy raka trzonu macicy:

  • krwawienia z dróg rodnych tuż po miesiączce lub pomiędzy miesiączkami
  • upławy
  • bóle w dole brzucha
  • spadek wagi
  • osłabienie organizmu

Profilaktyka i leczenie raka endometrium

Zapobieganie rakowi trzonu macicy to przede wszystkim regularne badania ginekologiczne. Kontrolowanie stanu naszego zdrowia pozwala na bieżąco wykrywać niewielkie zagrożenia i w porę reagować, zapobiegając rozrostowi nowotworu i inwazyjnemu leczeniu. Ponadto, kobiety będące w grupie ryzyka z powodu obciążenia genetycznego (córki, siostry, wnuczki kobiet chorujących w przeszłości na raka) powinny wystrzegać się antykoncepcji hormonalnej. Raka trzonu macicy wywołuje między innymi podwyższony poziom estrogenów w organizmie, zatem bezpieczniej jest stosować naturalne metody zapobiegania ciąży. Profilaktyka polegać powinna również na dbaniu o formę, gdyż otyłość i nadciśnienie zwiększają ryzyko nowotworu.

Leczenie raka trzonu macicy polega głównie na chirurgicznym wycięciu zainfekowanych tkanek. W przypadku, gdy dojdzie do rozprzestrzenienia się nowotworu na jamę brzuszną, może być niezbędna również radioterapie i chemioterapia. Regularne badania w kierunku nowotworu trzonu macicy nie są obecnie rekomendowane w programach wczesnej diagnostyki. I właśnie z tego powodu, ponieważ temat nie jest nagłaśniany w mediach podobnie jak profilaktyka raka piersi, w interesie każdej kobiety jest badanie się na własną rękę. Na szczęście regularne wizyty ginekologiczne możemy odbywać na NFZ bez dodatkowych kosztów, a wszelkie fizyczne zmiany w obrębie dróg rodnych są łatwo wykrywalne podczas standardowego badania ginekologicznego.

[Głosów: 21   Average: 2.9/5]

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *