Mięśniaki macicy to powszechny problem dotykający kobiety w różnym wieku, choć najwięcej przypadków zdarza się u pań w okresie menopauzy. Zmiany hormonalne pojawiające się w tym czasie, mogą znacząco wpływać na powstawanie tych łagodnych zmian wewnątrz macicy. Jeszcze nie tak dawno pojawienie się mięśniaków było wskazaniem do zabiegu operacyjnego, a w niektórych przypadkach nawet usunięcia całego organu. Dziś nowoczesna medycyna oferuje cały wachlarz metod leczenia mięśniaków, uzależniony od zaawansowania choroby i umiejscowienia zmian. Oczywiście warto również znać przyczyny powstania mięśniaków.
Rodzaje mięśniaków i sposoby ich leczenia
Ze względu na charakterystyczne umiejscowienie guzów, mięśniaki dzieli się na:
- śródścienne
- podsurowicówkowe
- podśluzówkowe
- uszypoływane
Najczęściej występujący typ mięśniaków to śródścienne. Jak sama ich nazwa wskazuje, umiejscawiają się na ścianach macicy, powodując uczucie ciężaru w dole brzucha, bolesne, przedłużające się i niezwykle obfite miesiączki, a także dolegliwości bólowe. Niewielkie mięśniaki, niedające znacznych dolegliwości pozostawia się do obserwacji, jednak duże należy usunąć. Zwykle w przypadku mięśniaków śródściennych stosuje się zabieg operacyjny. Usuwa się je poprzez otwarte powłoki brzuszne lub metodą laparoskopową, ale tylko w niektórych przypadkach. W mięśniakach podsurowicówkowych i podśluzówkowych również stosuje się zabiegi operacyjne, ale czasem udaje się zastosować mniej inwazyjny zabieg – embolizację tętnic macicznych. Metoda ta polega na wprowadzeniu do układu naczyniowego cewnika, za pomocą którego podaje się partykuły, maleńkie cząsteczki mające za zadanie zablokować dopływ krwi do mięśniaków, a tym samym spowodować ich obumarcie. Takie leczenie mięśniaków daje bardzo dobre efekty, Za pomocą tej metody udaje się zmniejszyć mięśniaki o 80%, a nawet zupełnie je zlikwidować.
Leczenie farmakologiczne może być skuteczne
Zabieg operacyjny jako leczenie mięśniaków to ostateczność. Niesie jednak za sobą dość duże ryzyko, szczególnie u kobiet, które planują jeszcze ewentualną ciążę. Operacyjne wyłuskanie mięśniaków, oszczędzające organ, co prawda pozwala pozbyć się problemu, ale nie daje gwarancji, że nie pojawią się one ponownie. Zabieg usunięcia macicy daje najlepsze efekty, ale wiele kobiet obawia się, że wraz z nim, utraci swoją kobiecość. Obiecująco zapowiada się leczenie farmakologiczne mięśniaków, które zaledwie od kilku lat jest dostępne. Nowoczesny lek stosuje się doustnie, a na jego efekty nie trzeba długo czekać. Już 3 miesięczna kuracja pozwala znacząco zmniejszyć rozmiar mięśniaków. Co więcej, w wyniku stosowania leku często udaje się uniknąć zabiegu operacyjnego.