Mięśniaki macicy w ciąży

Mięśniaki mogą być poważnym problemem dla ciężarnej i rozwijającego się w jej łonie dziecka. Mogą zaburzać rozwój płodu, wywołać poronienie albo przedwczesny poród, często są przeciwwskazaniem do porodu siłami natury. Obecność mięśniaków oznacza ciążę podwyższonego ryzyka i częste wizyty u ginekologa. Nie zawsze jednak mięśniaki oznaczają komplikacje – najważniejsza jest stała obserwacja.

Objawy

Kiedy mięśniaki są małe, zwykle nie dają żadnych łatwych do zaobserwowania sygnałów – dowiadujemy się o nich najczęściej przypadkiem, w czasie standardowej wizyty w gabinecie ginekologicznym. Małe mięśniaki nie wymagają leczenia, ale trzeba je stale obserwować – jeśli się powiększą, konieczna może być operacja. Inaczej wygląda sytuacja kobiet ciężarnych – z leczeniem muszą poczekać do rozwiązania.

Ryzyko

Niestety, mięśniaki zwykle powiększają się w czasie ciąży. Nie zawsze są niebezpieczne, ale lepiej żeby były pod nieustającą obserwacją. Mięśniaki w ciąży mogą wywołać poronienie lub przedwczesny poród, czasami uniemożliwiają poród siłami natury. Bywają niebezpieczne zarówno dla dziecka – mogą utrudniać mu prawidłowy rozwój i ograniczać miejsce w brzuchu mamy, jak i dla matki – mogą być przyczyną niedrożności jelit oraz powodować ogromny dyskomfort i ból.

Poród

Jeśli mięśniaki są drobne, zwykle możliwy jest poród siłami natury. Duże lub usytuowane przy ujściu macicy mięśniaki mogą być wskazaniem do cesarskiego cięcia. Decyzję podejmuje lekarz – najlepiej jej się nie sprzeciwiać, gdyż możemy za to przepłacić zdrowiem swoim i dziecka. Jeśli lekarze przewidują przedwczesny poród, prawdopodobnie podadzą ciężarnej leki sterydowe, które przyśpieszą rozwój płuc u dziecka, żeby w ten sposób zwiększyć szansę na prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego dziecka w przypadku jego wcześniejszego przyjścia na świat. Operacja usunięcia mięśniaków może być wykonana najwcześniej sześć tygodni po porodzie – nie zawsze jest to koniecznie, często mięśniaki po ciąży same się zmniejszają, jeśli jednak planujemy kolejne dzieci, lepiej będzie się ich pozbyć.

[Głosów: 11   Average: 2.7/5]

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *