Jak zadbać o swoje zdrowie?

Wraz z upływem lat coraz większą uwagę powinniśmy poświęcać swojemu organizmowi, by utrzymać dobrą formę i cieszyć się zdrowiem aż do starości. Statystyki są zatrważające: w Polsce w 2000 roku liczba zachorowań na nowotwór złośliwy sięgnęła 120 000 osób, a w 2010 liczba ta wyniosła już 140 000. W przeciągu 30 lat zanotowano dwukrotny przyrost zachorowań na raka. Co gorsza, nowotwory złośliwe stanowią drugą przyczynę zgonów – zaraz po chorobach krążenia. Te ostatnie są równie poważnym problemem Polaków – nawet połowa zgonów powodowana jest chorobami układu sercowo-naczyniowego. Czy jesteśmy wobec tych danych bezsilni? W żadnym wypadku! Profilaktyka i wczesna diagnostyka są kluczowe, aby nie trafić do tych statystyk.

Kalendarz badań profilaktycznych

W zależności od płci obowiązują odmienne badania. Jeżeli chodzi o kobiety, to polecane badania zależą od wieku. U młodych kobiet w ramach profilaktyki raka piersi wystarczy comiesięczne samobadanie, od 30 do 40 roku życia wykonuje się USG piersi co 5 lat. Z kolei po przekroczeniu tego wieku częstotliwość ta wynosi 2 lata, a po skończeniu 50 roku życia zalecana jest mammografia raz na dwa lata. Natomiast badania ginekologiczne i cytologię powinno wykonywać się raz do roku niezależnie od wieku. Im kobieta starsza, tym częściej zalecane jest robienie badań USG narządów rodnych: u czterdziestolatek raz na 2 lata, a u pięćdziesięciolatek już co roku. Dzięki temu można uniknąć zachorowania na nowotwór piersi i na choroby narządów rodnych, jak rak trzonu i szyjki macicy czy mięśniaki.

Osoby obu płci w wieku powyżej 40 lat co dwa lub trzy lata powinny zrobić EKG i lipidogram, a powyżej 50 roku życia już co roku. To niezbędne badania w celu wczesnej diagnozy i leczenia chorób układu krążenia. Podobnie rzecz się ma z ogólnymi badaniami krwi i moczu – wykonuje się je standardowo raz w roku, niezależnie od wieku.

Mężczyźni zagrożeni są rakiem jąder – aby mu zapobiec trzeba je samobadać raz w miesiącu do 50 roku życia, a po tym czasie poddawać się takiemu badaniu przez lekarza raz na trzy lata. Z kolei kontrola prostaty za pomocą per rectum powinna odbywać się u mężczyzn po 40 urodzinach co roku.

Badania profilaktyczne kluczem do zdrowia!

Wymienione podstawowe badania powinny znaleźć się w terminarzu każdej osoby dbającej o zdrowie. Gdyby każdy ich sumiennie przestrzegał liczba zachorowań na groźne nowotwory i liczba zgonów byłaby zdecydowanie niższa. Dlatego też warto o nich pamiętać, żeby jak najdłużej cieszyć się dobrą formą, jak i przypominać o nich swoim bliskim.

[Głosów: 4   Average: 3.3/5]

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *