Pytania i odpowiedzi

powrót


Mam 55 lat. Przed 8 laty stwierdzono u mnie mięśniaka, bez objawów. W ciągu ostatniego roku powiększył się o 1 cm. Jak często powinnam wykonywać USG kontrolne?

Różnica średnicy mięśniaka wynosząca 1 cm mieści się w granicach błędu metody pomiaru ultrasonograficznego. W przypadkach mięśniaków bezobjawowych na ogół nie ma konieczności wykonywania kontrolnych badań USG częściej niż raz do roku.

Trzy lata temu przeszłam zabieg wyłuszczenia mięśniaka macicy. Podczas ostatniej rutynowej kontroli lekarzy stwierdził u mnie ponownie obecność mięśniaka. Czy w moim przypadku mogę poddać się embolizacji?

Jednym ze wskazań do embolizacji tętnic macicznych jest uprzednie nieskuteczne leczenie operacyjne, czyli tak jak w tym przypadku pojawienie się „nowego” mięśniaka po wcześniejszym wyłuszczeniu guza tego typu. Jednakże kwalifikacja do tego zabiegu wymaga szczegółowej oceny wielu czynników i dokonywana jest przez ginekologa w porozumieniu z radiologiem zabiegowym w ośrodku gdzie zabiegi embolizacji są przeprowadzane, np. w III Katedrze i Klinice Ginekologii w Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie.

Jestem w 9-tym tygodniu ciąży. Podczas ostatniej wizyty lekarzy stwierdził u mnie dwa mięśniaki (4 i 5 cm). Czy uda mi się donosić ciążę i urodzić w sposób naturalny?

Wpływ mięśniaków na ciążę zależy od ich lokalizacji, liczby i wielkości. Nierzadko nawet duży mięśniak o korzystnej lokalizacji nie powoduje powikłań ciąży i porodu.

Mam 50 lat. Zdiagnozowano u mnie mięśniaka, który w przeciągu pół roku powiększył się o 2 cm. Miesiączki mam obfite. Czy jest to powód do niepokoju? Czy powinnam jak najszybciej poddać się zabiegowi operacyjnemu?

Każdy przypadek objawowego mięśniaka macicy jest wskazaniem do leczenia. O tym czy będzie to leczenie operacyjne i jaki miałby to być zabieg zdecyduje lekarz posiadający pełną wiedzę o pacjentce.

Stwierdzono u mnie mięśniaka. Mam wyznaczony termin zabiegu operacyjnego – laparoskopia. Czy po takim zabiegu mięśniaki mogą odrodzić się ponownie?

Całkowicie zapobiec ponownemu pojawieniu się mięśniaków może wyłącznie radykalny zabieg polegający na wycięciu macicy w całości. Po wyłuszczeniu mięśniaka (bez względu na metodę operacyjną) zawsze należy liczyć się z ponownym pojawieniem się tych guzów.

Mam 36 lat. Podczas ostatniej wizyt ginekolog stwierdził u mnie mięśniaka wielkości 6 cm. Mam już jedno dziecko, ale planuję kolejne. Z związku z tym zalecił mi terapię preparatem Esmya. Czy leczenie tym preparatem może spowodować trudności w zajściu w ciążę oraz po jakim okresie od zakończenia leczenia mogę podjąć starania o zajście w ciążę?

Zastosowanie octanu uliprystalu ma sens kliniczny u pacjentek planujących w przyszłości ciążę i z tego powodu zainteresowanych oszczędzającym rodzajem zabiegu operacyjnego. Przebycie leczenia octanem uliprystalu zarówno przed operacją, jak i bez następowej operacji nie powinno wywierać negatywnego wpływu na płodność pacjentki i przebieg ciąży.

Mam 25 lat, nie rodziłam, miesiączkuję regularnie. Moja mama i siostra leczyły się z powodu mięśniaków. Jakie jest prawdopodobieństwo, że pojawią się one również u mnie?

Predyspozycja genetyczna powstawania mięśniaków nie została jednoznacznie potwierdzona, a zatem w opisanym przypadku nie istnieją powody do obaw i pacjentka taka powinna podlegać rutynowej kontroli ginekologicznej.

W styczniu miałam wyłuszczane 3 mięśniaki , właśnie dostałam wynik histopatologiczny i chciałabym wiedzieć co oznacza ; ,,Mięśniaki z licznymi komórkami wielojądrowymi oraz rozległymi zmianami zwyrodnieniowymi. Martwicy brak.Figury podziału 1/10 HPF.Obraz morfologiczny odpowiada MIĘŚNIAKOM ATYPOWYM.,, opis makroskopowy - na przekroju wirowaty układ włókien.

Interpretacja takiego wyniku histopatologicznego wymaga posiadania zdecydowanie większej wiedzy na temat tego przypadku. Decyzję o ewentualnej powtórnej operacji o rozszerzonym zakresie powinien podejmować lekarzy, który operował pacjentkę w porozumieniu z histopatologiem, zestawiając dane kliniczne z obrazem histopatologicznym i biorąc pod uwag szereg dodatkowych czynników m.in. wiek i status menopauzalny pacjentki.

17.02.14r miałam przeprowadzone badania prenatalne w 12tygodniu ciąży. Diagnostyka wykazała, że oprócz zdrowo rozwijającego się dziecka w macicy jest mięśniak. Wielkość : 28mx29mm Położenie : śródścienne Umiejscowienie : dno w okolicy dna.
Bardzo proszę o informację czy jest to zagrożeniem dla ciąży, czy poród będzie mógł odbyć się siłami natury? Dodam, że w 2004 i w 2008 roku urodziłam siłami natury dużych, zdrowych chłopaków oraz że we wcześniejszych ciążach nie było żadnych problemów.

Tak usytuowany, stosunkowo nieduży mięśniak nie powinien powodować komplikacji  dotyczących przebiegu ciąży i porodu .

Mój wynik badania USG: Dwa mięśniaki podśluzówkowe, na przedniej i tylnej ściane 4 cm. i 3,72 cm, modelujące jamę macicy. Patologicznych odbić z jamy macicy i kanału szyjki nie stwierdza się, obraz jajników prawidłowy.
Obfite krwawienia uspokoiły się po zastosowaniu wkładki MIRENA, mam 53 lata, nadal miesiączkuję mimo wkładki wewnątrzmacicznej, mam jednak problem z nietrzymaniem moczu - niewielkie plamienie. Chcę zastosować elektrostymulację do ćwiczeń mięśni dna miednicy - czy mięśniaki nie są przeciwwskazaniem?

System wewnątrzmaciczny uwalniający lewonorgestrel stosowany w tym przypadku ma udowodnioną skuteczność w eliminowaniu nadmiernych krwawień macicznych towarzyszących mięśniakom podśluzówkowym. Problemy zgłaszane przez tę pacjentkę takie jak nietrzymanie moczu wymagają oczywiście diagnostyki i odpowiedniego leczenia. Mięśniaki macicy nie są przeciwwskazaniem do elektrostymulacji mięśni dna miednicy.

Jestem po laparoskopii zrostów macicy oraz usunięciu mięśniaka. Lekarz kazał nie przerywać brana tabletek antykoncepcyjnych... a podobno estrogeny sa główną przyczyna mięśniaków. Bardzo źle się czuje po tych hormonach. Czy mogę przerwać stosownie hormonów? Mam 27 lat

Mięśniaki macicy nie stanowią przeciwwskazania do stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej. Złe samopoczucie podczas stosowania tabelki ankoncepcyjnej powinno oczywiście skłaniać lekarza do zmiany antykoncepcji (o ile pacjentka jest nią zainteresowana) i poszukiwania rozwiązania lepiej tolerowanego.

Czy podpisując zgodę na usunięcie mięśniaka macicy (11/8 cm) mogę się nie zgodzić na usunięcie macicy/trzonu macicy i czy będzie to respektowane w trakcie operacji?

W każdym przypadku pacjent ma prawo wyrazić lub nie zgodę na określony zakres operacji, a operator ma obowiązek respektować ograniczenia zawarte w formule świadomej zgody pacjenta na operację. Wyjątki od tej reguły (rozszerzenie zakresu operacji) mogą wynikać jedynie z powstania podczas operacji sytuacji zagrożenia życia pacjenta.

Czy farmakologiczne leczenie mięśniaków macicy jest metodą skuteczną?

Leczenie mięśniaków macicy przy użyciu analogów GnRH lub octanu uliprystalu ma udowodnioną skuteczność. Szczególnie zastosowaniu tego drugiego leku zyskuje na popularności wśród lekarzy i pacjentek ze względu na korzystny w porównaniu z analogami GnRH profil tolerancji czyli relatywnie rzadkie objawy uboczne tej terapii . Niedawno dopuszczono w naszym kraju zastosowanie powtórnej kuracji octanem uliprystalu.

Witam mam mięśniaka wielkości 6x8 cm lekarz ginekolog zalecił zabieg operacyjny powiedział że nie ma innej możliwości wyleczenia czy to prawda

Portal ten nie jest miejscem udzielania porad medycznych z bardzo prostego powodu – udzielanie takich porad z zakresu ginekologii bez widzenia i badania pacjentki jest niemożliwe. Niemożliwe jest więc zweryfikowanie słuszności decyzji terapeutycznej lekarza tylko w oparciu o jednozdaniowe zapytanie pacjentki bez głębszej o Niej wiedzy i badania fizykalnego.

Mam 32 lata. Nie rodziłam, ale chciałabym w przyszłości mieć dzieci. Od ponad 12 lat mam b. bolesne miesiączki.
Miałam dziś badanie jamy brzusznej i nagłe podczas tego badania skierowano mnie na usg do ginekologa. Podczas badania usg dopochwowego stwierdzono u mnie mięśniaka o wymiarach: 15 mm. Mam tyłozgięcie macicy i mięsniak podobno umiejscowiony jest na ściance macicy- śródścienny w tym tyłozgięciu. Endometrium wynosiło podczas badania 23 mm. Lekarz, który mnie badał rozłożył ręce i kazał iść do swojego ginekologa.
1. Czy mając jednego mięśniaka jest ryzyko, że one będą się namnażać?
2. Co mogę zrobić by zmniejszyć tego mięśniaka? Czy żelazo może pomóc? Mam anemię.

Również pojedynczy mięśniak może w naturalnym rozwoju choroby przekształcić się w mięśniaki mnogie. Terapia żelazem nie służy „zmniejszaniu” mięśniaków  a jedynie leczeniu anemii będącej rezultatem posiadanie mięśniaków.  Niewielki bezobjawowy  mięśniak (bolesne miesiączki nie muszą być związane z obecnością  mięśniaka) wymaga na ogół tylko okresowej obserwacji klinicznej.

Zdiagnozowano u mnie mięśniaka podśluzówkowego umiejscowionego śródściennie na tylnej ścianie macicy (macica w tyłozgięciu), częściowo modelującego endometrium. Ma wymiary 27x32x30 mm i od roku nie rośnie. Dodam, że od jakiegoś czasu staram się bezskutecznie o ciążę.
Czy w moim przypadku oprócz laparotomii jest możliwość wykonania operacji laparoskopowej lub histeroskopowej (np. elektroresekcji)? Zależy mi na jak najmniej inwazyjnym zabiegu, po którym zajdę w upragnioną ciążę.

Mięśniaki zlokalizowane podśluzówkowo i modulujące endometrium, które kwalifikują się do leczenia operacyjnego są na ogól oporowane metodą histeroskopową. Taki zabieg jest również optymalny dla pacjentki planującej ciążę.

od lat mam stwierdzonego mięśniaka a raczej skupisko mięśniaków, które wpuklają się do macicy. Średnica zmiany - około 5-6 cm. Mam 42 lata. Dokucza mi anemia, podobno spowodowana słabym wchłanianiem żelaza. Mięśniaki do tej pory nie były zbyt dokuczliwe - poza częstszym oddawaniem moczu, niekiedy odczuwalnym uciskiem i obfitszymi miesiączkami. Od niedawna moje miesiączki zaczęły się przedłużać - zaczynają się 5-7 plamieniem i z przerwami potrafią trwać do 10-12 dni. Krwawienia bardzo obfite (ze skrzepami) przeplatają się z dniami, kiedy krwawienie całkowicie się zatrzymuje aby następnego dnia rozpocząć się ponownie. Odczuwam mocne skurcze macicy.
Wiem, że nie udziela Pan tu porad medycznych i nie diagnozuje problemu na odległość, niemniej jednak chciałabym uzyskać informację, czy (oczywiście po odpowiednich badaniach diagnostycznych), jest możliwa kwalifikacja mojego przypadku do zabiegu miolizy lub krimolizy? Czy można to robić przy mięśniakach modelujących endometrium? Czy w Lublinie wykonuje się takie zabiegi? Jestem z Wrocławia i chciałabym przed ewentualnym przyjazdem na wizytę uzyskać wstępne informacje.

Objawowe mięśniaki macicy u pacjentki z zakończoną prokreacją nie wyrażającej zgodny na leczenie operacyjne kwalifikują się raczej do embolizacji tętnic macicznych niż mio- lub kriolizy. Spośród tych trzech metod najwięcej dowodów na skuteczność i bezpieczeństwo ma bowiem embolizacja . Oczywiście nie oznacza to, że w tym konkretnym przypadku  zabieg taki miałby sens.

Moja żona na początku października 2013 miała usunięty operacyjnie 6-cm mięśniak w ścianie macicy. W grudniu okazało się że jest w ciąży i że poczęcie nastąpiło około 2-3 tyg. przed operacją a płód przetrwał. Problem polega na tym że doradza się minimum 6 miesięcy rekonwalescencji przed zajściem w ciążę po takim zabiegu... Obecnie zona jest w 17 tygodniu ciąży i po konsultacji z ginekologiem zostaliśmy poinformowani o sporym zagrożeniu przerwania macicy. Ekipa medyczna (mieszkamy we Francji) nie mając doświadczenia w podobnym przypadku uprzedziła nas że ryzyko jest znaczne, ale dla nas jest już za późno by myśleć o innym rozwiązaniu niż kontynuowanie ciąży. Czy spotkał się Pan z podobnym przypadkiem? Co może Pan doradzić?

Jest to w istocie rzadki przypadek ze względu na operowanie przy braku świadomości o tym, że pacjentka jest w ciąży. Jeżeli zabieg wykonany był w tak wczesnej ciąży (ok. 2 tyg. po poczęciu) , zastosowanie może mieć w takim przypadku tzw. zasada „wszystko albo nic”, w myśl której albo dochodzi do zahamowania rozwoju ciąży albo do dalszego i normalnego jej rozwoju. Badanie USG w przedziale 11-13 tyg. powinno na to pytanie z dużym prawdopodobieństwem odpowiedzieć. Co tyczy ryzyka pęknięcia macicy –zależy ono od przebiegu zabiegu operacyjnego wyłuszczenia mięśniaka i jego lokalizacji. W większości planowych zabiegów  wyłuszczenia mięśniaka podsurowicówkowego  wykonanych w ciąży udaje się ciążę donosić.

Mam 47 lat, powiększoną mięśniakowato macicę (kilka mięśniaków o średnicy 3-4 cm).
Czy zabieg embolizacji usunie wszystkie mięśniaki, także te mniejsze czy też lepiej usunąć trzon macicy.
Czy są jakieś w moim wieku skutki uboczne usunięcia trzonu macicy.Moim zdaniem być muszą ale słyszę tylko o pozytywach.
Nie stosowałam nigdy terapii hormonalnej. Czy jej włączenie może zapobiec powiększaniu się mięśniaków i powstawaniu nowych?

Zabieg embolizacji tętnic macicznych nie ma na celu „usuwanie mięśniaków”, a jedynie zmniejszenie ich wielkości w mechanizmie ograniczenia ich ukrwienia.

Każde leczenie operacyjne ma skutki korzystne ale jednocześnie wiąże się z ryzykiem powikłań We współczesnej medycynie stosuje się tylko takie zabiegi operacyjne, które posiadają dowody na to, iż u większości pacjentek  korzyści przeważają nad ryzykiem powikłań.

Czy mięśniaki na ścianie przedniej o śr 48mm i na tylnej o śr 75mm trzeba leczyć wyłącznie operacyjnie? Mama 23 lata i jestem świadoma, że to poważne zagrożenie dla mojej płodności , chcę znać wszystkie możliwości leczenia, żeby zwiększyć prawdopodobieństwo tego ,że kiedyś mogła będę urodzić dziecko.

Decyzja o leczeniu operacyjnym u młodej kobiety z mięśniakami macicy jest trudna i zależy od wielu czynników. Celem nadrzędnym takiego leczenia jest zwykle maksymalnie oszczędzający charakter operacji w minimalnym stopniu ograniczającej szansę na zajście i donoszenie ciąży.

czy stwierdzenie istnienia mięśniaków jest bezwzględnym wskazaniem do ich usunięcia? Czy usuwa się je tylko wtedy, gdy powodują krwawienia? Czym grozi brak ingerencji- czy mogą przekształcić się w twory zagrażające życiu, czy tylko utrudniają je?

Mięśniaki operuje się ze ściśle określonych wskazań. Są nimi na ogół istotnie pogarszające jakość życia objawy w postaci nieprawidłowych krwawień z macicy lub/i dolegliwości bólowych.

podczas wizyty lekarz odmówił wykonania usg i oceny mięśniaka śródściennego 1,5cm,ponieważ był to 20 dzień cyklu i wynik mógłby być zafałszowany, wg lekarza, przed miesiączką mięśniak może być nadmiernie powiększony (nawet do 0,5cm). Do tej pory nie słyszałam o tym, w internecie też nie znalazłam informacji na ten temat.

Faza cyklu miesiączkowego, w której wykonywane jest badanie USG praktycznie nie wpływa wynik tego badania w odniesieniu do mięśniaków macicy.

byłam dziś u ginekologa i okazało się po badaniu usg że mam kilkanaście mięśniaków (zlokalizował 4 w środku macicy największe około 3 cm), doktor powiedział że gdybym miała 45 lat od razu skierowałby mnie na usunięcie macicy, ja mam jednak 26 lat, nie rodziłam jeszcze dzieci a nie ukrywam że chciałabym je mieć. powiedział że w moim przypadku możliwości zajścia w ciąze są praktycznie zerowe a nawet jeśli to donosić będzie cieżko. umówiłam się już na konsultację z innym lekarzem jednak muszę czekać dlatego piszę do Was z pytaniem czy jest dla mnie jakieś pocieszenie i szansa na to że da się je jakoś zmniejszyć lub usunąc bez usuwania macicy, tak abym mogła mieć jeszcze dzieci?

U nieródek z mięśniakami macicy podejmuje się zwykle dwie kluczowe decyzje w oparciu o całość obrazu klinicznego (m.in. wielkość, lokalizacja i liczebność mięśniaków oraz dynamika ich wzrostu). Pierwsza decyzja dotyczy tego czy w ogóle operować – w niektórych przypadkach szansa na zajście w ciążę i jej donoszenie jest większa z pozostawieniem mięśniaka aniżeli po operacji. Jeżeli istnieją jednak wskazania do leczenia operacyjnego, kolejna decyzja dotyczy techniki operacyjnej i ewentualnego zastosowania przed planowanym zabiegiem terapii octanem uliprystalu.

Mam 55 lat i stwierdzone w badaniu ginekologicznym 3 misniaki w tym jeden 5cm.moje miesiaczki sa obfite i mam krwawienie międzymiesiączkowe. Bez zastosowania jakiegokolwiek próby leczenia lekarz zalecił od razu usuniecie calej macicy i jeszcze moze jajnikow.czy tak powinno byc?oczywiscie nie chce stracic swoich narzadow rodnych mimo ze mam tyle lat i dzieci nie bede rodzic.bylam na konsultacji u 2 lekarzy i mowia to samo ale ostatnio dostalam namiar na jeszcze jednego specjaliste ktory stwierdzil ze nie trzeba nic usuwac a juz na pewno nie cala macice od razu.czy mozliwe jest ze te mięśniaki zmniejszyły się bo ostatni okres mialam krotki i bardzo skąpy.

Jak wynika z lakonicznego popisu przypadku zawartego w tym pytaniu rzecz dotyczy pacjentki jeszcze miesiączkującej ale bez objawów typowych dla mięśniaków. W takich przypadkach u kobiet po 50 r.ż, u których mięśniaki nie wykazują tendencji do szybkiego zwiększania swojej wielkości, można rozważyć postępowanie wyczekujące z obserwacją kliniczną

9 grudnia miałam usuniętego mięśniaka macicy, po dwóch dniach pojawiło się krwawienie (prawdopodobnie wcześniejsza miesiączka). Od tej pory jednak miesiączka się nie pojawiła, choć mój lekarz mówił, że powinno być wszystko "normalnie", gdyż macica została oszczędzona. Czy powinnam się martwić brakiem miesiączki, co to może oznaczać?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie nie mając podstawowych informacji takich jak wiek pacjentki i jej status menopauzalny, wielkość usuniętego mięśniaka i rodzaj zabiegu.

Mam 50 lat.Od 10 lat wiem, że mam mięśniaki, których ilość powoli się zwiększała - obecna diagnoza macica mięśniakowata. Mam obfite miesiączki, które trwają 5 dni (cykl ok.21-23 dni)i prowadzą do niewielkiej anemii, niezbyt dotkliwe uczucie parcia na brzuch i bóle w krzyżu. Lekarz namawia mnie na operację usunięcia trzonu macicy, przywołując możliwość przekształcenia się mięśniaków w mięsaka. Doszedł też problem, ponieważ wzięłam cztery zabiegi TMS i pola magnetycznego na część lędźwiową kręgosłupa(nie wiem czy mają one wpływ na rozwój mięśniaków). Boję się,że zapowiedzi lekarza sprawdzą się a jednocześnie boję się operacji. Proszę o sugestię co robić i odpowiedź czy w/w zbiegów naprawdę należy unikać.

Wpływ zabiegów fizykoterapeutycznych na rozwój mięśniaków nie został wykazany. A zatem obawa dotycząca ryzyka wystąpienia nowotworzenia złośliwego w mięśniu macicy u pacjentek poddawanych terapeutycznej ekspozycji na pole magnetyczne wydaje się nieuzasadniona.

Podczas laparoskopii stwierdzono u mnie mięśniaka śródściennego wielkości do 7 mm. w lewym rogu macicy. Ten mięśniak jest prawdopodobnie przyczyną niedrożności lewego jajowodu, który nie wypełnił się kontrastem. Czy istnieje metoda usunięcia go lub leczenia farmakologicznego, która mogłoby przywrócić drożność lewego jajowodu? Czy mięśniaki podsurowicówkowe do 1cm. spowodować mogą problem z zagnieżdżeniem się zarodka w przypadku metody in vitro?

Lokalizacja nawet niedużego mięśniaka powodującego zamknięcie światła jajowodu  może być wskazaniem do jego usunięcia w przypadkach z niepłodnością. Zwykle zabieg taki można przeprowadzić laparoskopowo.

Mięśniaki podsurowicówkowe nawet niewielkich rozmiarów na ogół nie mają wpływu na prawdopodobieństwo  sukcesu metody in vitro.

Jestem młodą kobietą i niedawno podczas wizyty ginekologicznej przy wykonywanym usg stwierdzono u mnie mięśniaka macicy. Miał on 3 cm. Czy może on się wchłonąć? Co robić by zniknął albo się zmniejszył? Mam 28 lat i 2 lata temu urodziłam pierwsze dziecko. Planuję za około rok kolejną ciąże jednak martwię się mięśniakiem. Czy są jakieś naturalne sposoby na pozbycie się go?. Dodam że lekarz ginekolog stwierdził iż mięśniak jest połozony w miejscu w którym na razie nie przeszkadza.

Niewielki mięśniak, korzystnie zlokalizowany i bezobjawowy zwykle wymaga jedynie obserwacji klinicznej obejmującej m.in. wykonywanie badania USG w odstępach 6-12-miesięcznych

Usunięto mi 2 mięśniaki, w wyniku badania stwierdzono, że były to mięśniaki głatkokomórkowe szkliwiejące (M-8890/0). Proszę o informację, co oznacza określenie szkliwiejące.

Tzw. „szkliwienie” w obrębie mięśniaka jest procesem degeneracji guza o charakterze łagodnym.

Od kilki dni zaczęłam przyjmować lek octan upristalu. Mam 30 lat i planuję zajście w ciąże, mam 3 misniaki z czego jeden wynosi 3cm - zdecydowalam się na terapię tabletkami. Zastanawiam się czy podczas tej 3miesięcznej kuracji mozna spożywać okazjonalnie alkohol - czy lepiej odpuścić sobie, drugie pytanie czy w czasie przyjmowania leku mogę uprawiać seks bez zabezpieczenia - czy lepiej nie bo gdybym zaszła w ciąże to ten lek może powodować wady płodu?

Okazjonalne i umiarkowane spożycie alkoholu nie powinno stanowić przeciwwskazania przy terapii octanem uliprystalu. Lek ten zawiera substancję czynną stosowaną w innym preparacie do tzw. antykoncepcji doraźnej (tabletka po stosunku) o udowodnionej wysokiej skuteczności. W związku z tym prawdopodobieństwo zajścia w ciążę podczas terapii octanem uliprystalu jest niezwykle niskie. Należy jednak podkreślić że octan uliprystalu w jego formie zarejestrowanej do leczenia mięśniaków nie posiada rejestracji jako lek antykoncepcyjny

Przy badaniu USG przez powłoki brzuszne wykryto u mnie 40 mm strukturę litą. Ponieważ jestem dziewicą skierowano mnie na rezonans magnetyczny. Wykazał on 44 mm mięśniaka oraz kilka innych - 3 cm, 1,6 cm i mniejsze. Od kilku lat moje miesiączki bywają bardzo bolesne (średnio raz, dwa razy w roku takie, że nie jestem w stanie pracować w danym dniu) i są obfitsze. Nie jest to jednak do zniesienia, przynajmniej na miewam za niskie żelazo. A teraz pytanie. Jak duże mięśniaki wymagają usunięcia? Czy moje mięśniaki tak duże, że powinna je zoperować czy wystarczy je obserwować biorąc pod uwagę, że chciałabym mieć możliwość (i bardzo mi na tym zależy) w przyszłości wyjść za mąż i urodzić dzieci? A może to wielkość "do obserwacji"?

To czy mięśniak kwalifikuje się od leczenia i jakiego wynika nie tylko z jego rozmiaru ale również lokalizacji, liczebności, planów prokreacyjnych pacjentki itp. U  młodych kobiet, które nie podjęły jeszcze współżycia decyzję o leczeniu operacyjnym mięśniaka podejmuje się po uważnym oszacowaniu relacji korzyści do ryzyka. Decyzję taką zwykle podejmuje się w przypadkach mocno objawowych mięśniaków (znaczne dolegliwości bólowe, bardzo obfite miesiączki, anemia). Ponieważ w takich przypadkach sięgamy zwykle po zabiegi oszczędzające macicę (wyłuszczenie mięśniaka), do rozważenia jest zastosowanie przedoperacyjne terapii octanem uliprystalu w celu zmniejszenia wielkości guza.

Zdiagnozowano mnie bardzo duzego mięśniaka (ok 80mm/90mm)Miesiączkuje bardzo obfite, zaraz po miesiączce mam obfite trwające nawet do 10dni, przezroczyste upławy. Trochę jakby "surowicze". Co mogą objawiać ponadto?

Tak duży mięśniak może powodować  opisane objawy – decyzja co do metody leczenia pozostaje jak zwykle w gestii lekarza dysponującego pełniejszym zasobem informacji klinicznych.

Mam 25 lat, nigdy nie miałam problemów , poza pojedyńczymi upławami. w bsadaniu USG stwierdzono u m mnie mięsniaka w wielkosci 7mm. co powinnam dal zrobić. nigdy nie rodziła, okresy mam dość długie 30-35 dni ale regularne.

Mięśniak o średnicy poniżej 1 cm zwykle nie daje objawów klinicznych a tym samym nie wymaga leczenia. Wyjątek stanowić mogą jedynie mięśniaki podśluzowkowe, które nawet przy niewielkich rozmiarach mogą powodować dokuczliwe krwotoki miesiączkowe.

Mam ustalony termin operacji usunięcia macicy, ale mam coraz większe wątpliwości. informację o tym że kiedyś czeka mnie taka operacja przekazała mi nasza nowa lekarka, po wykonaniu USG dopochwowo. było to w sierpniu 2013. Wtedy też miałam robioną cytologię. Wynik był w porządku. We wrześniu 2013 miałam robioną kolonoskopię w Szpitalu MSW w Katowicach. Tam jest taka praktyka, że przy okazji robione jest np rtg klatki piersiowej, cytologia.
Ponieważ ja miałam świeżo robioną, wiec po szybkim badaniu wziernikiem i opowiedzeniu o rozpoznaniu mojej lekarki w wypisie znalazłam zalecenie do usunięcia macicy. Na podstawie tego wypisu skierowanie dostałam od kolejnego naszego lekarza, bo nowa lekarka poszła na kilkumiesięczne L-4, ale lekarz mnie nie badał, nie porównał czy mięśniaki rosną, czy nie. Moje dolegliwości to bardzo silne miesiączki, jednorazowo "rodzi się" taki coś jak kawałki wątroby wielkości 1cm na 1 cm. Miesiączki trwają około 6 dni, w czasie upałów w sierpniu jednorazowo było to 10 dni. Między miesiączkami jest wszystko w porządku, nic mnie boli. Boję się konsekwencji w postaci nietrzymania moczu. Jestem po 3 porodach siłami natury: 1988r córka 4150g, 1989r syn 3800, 1990r syn 3800. Nie stosowałam nigdy żadnych hormonów, nie miałam żadnych zabiegów. W styczniu kończę 49 lat. Moja Mama odradza mi ten zabieg. Mówi że też tak miała, później wszystko się uspokoiło. Co robić? Może to nie jest konieczne ?

U pacjentki w okresie przedmenopauzalnym z objawowym mięśniakiem macicy (krwotoczne miesiączki ze skrzepami) opcją terapeutyczną pierwszego wyboru jest leczenie operacyjne. W większości przypadków obawy pacjentek o kontekście operacji typu wycięcie macicy typu nietrzymania moczu są nieuzasadnione.  Coraz więcej pacjentek w tym wieku nie wyraża zgody na leczenie operacyjne poszukując rozwiązań alternatywnych w postaci embolizacji tętnic macicznych lub leczenia octanem uliprystalu. Szczególnie ta ostatnia metoda terapii zyskuje na popularności o czym świadczy fakt, że ponad 40% pacjentek po kuracji octanem uliprystalu wycofuje zgodę na leczenie operacyjne. Aktualnie są prowadzone badania które wykażą skuteczność leczenia farmakologicznego  octanem uliprystalu w długiej perspektywie czasowej.

byłam dziś u ginekologa i okazało się po badaniu usg że mam kilkanaście mięśniaków (zlokalizował 4 w środku macicy największe około 3 cm), doktor powiedział że gdybym miała 45 lat od razu skierowałby mnie na usunięcie macicy, ja mam jednak 26 lat, nie rodziłam jeszcze dzieci a nie ukrywam że chciałabym je mieć. Powiedział, że w moim przypadku możliwości zajścia w ciąże są praktycznie zerowe a nawet, jeśli to donosić będzie ciężko. Umówiłam się już na konsultację z innym lekarzem jednak muszę czekać, dlatego piszę do Was z pytaniem czy jest dla mnie jakieś pocieszenie i szansa na to, że da się je jakoś zmniejszyć lub usunąć bez usuwania macicy, tak abym mogła mieć jeszcze dzieci?

W przypadkach młodych kobiet planujących ciążę poszukujemy takich sposób leczenia mięśniaków, które dają jak największą szansę na efekt zachowujący płodność. Bierzemy w takich przypadkach pod uwagę takie strategie jak leczenie octanem uliprystalu przed wyłuszczeniem mięśniaków, embolizacji tętnic macicznych lub postępowanie wyczekujące tj. próbę zachodzenie w ciąże bez żadnego leczenia zabiegowej.

Mam 55 lat i stwierdzone w badaniu ginekologicznym 3 mięśniaki w tym jeden 5cm.moje miesiączki są obfite i mam krwawienie miedzy miesiączkowe. Bez zastosowania jakiegokolwiek próby leczenia lekarz zalecił od razu usuniecie całej macicy i jeszcze może jajników. Czy tak powinno być? Oczywiście nie chce stracić swoich narządów rodnych mimo ze mam tyle lat i dzieci nie będę rodzic. Byłam na konsultacji u 2 lekarzy i mówią to samo, ale ostatnio dostałam namiar na jeszcze jednego specjalistę, który stwierdził ze nie trzeba nic usuwać a już na pewno nie cala macice od razu. Czy możliwe jest ze te mięśniaki zmniejszyły się, bo ostatni okres miałam krótki i bardzo skapy?

Nie w każdym przypadku mięśniaków u kobiety w okresie okołomenopauzalnym decydujemy się na leczenia operacyjne. Skłania nas do tego nie tyle rozmiar mięśniaka czy nawet ich liczba, ale występowanie i nasilenie objawów lub powiększanie się guzów po menopauzie.

9 grudnia miałam usuniętego mięśniaka macicy, po dwóch dniach pojawiło się krwawienie (prawdopodobnie wcześniejsza miesiączka). Od tej pory jednak miesiączka się nie pojawiła, choć mój lekarz mówił, że powinno być wszystko "normalnie", gdyż macica została oszczędzona. Czy powinnam się martwić brakiem miesiączki, co to może oznaczać?

Aby na to pytanie odpowiedzieć niezbędna jest wiedza na temat statusu menopauzalnego pacjentki. O ile u młodej dotychczas miesiączkującej kobiety sytuacja taka nie jest normalna o tyle u pacjentki około- i pomenopauzalnej może się zdarzyć.

Mam 50 lat. Od 10 lat wiem, że mam mięśniaki, których ilość powoli się zwiększała - obecna diagnoza macica mięśniakowata. Mam obfite miesiączki, które trwają 5 dni (cykl ok.21-23 dni)i prowadzą do niewielkiej anemii, niezbyt dotkliwe uczucie parcia na brzuch i bóle w krzyżu. Lekarz namawia mnie na operację usunięcia trzonu macicy, przywołując możliwość przekształcenia się mięśniaków w mięsaka. Doszedł też problem, ponieważ wzięłam cztery zabiegi TMS i pola magnetycznego na część lędźwiową kręgosłupa(nie wiem czy mają one wpływ na rozwój mięśniaków). Boję się, że zapowiedzi lekarza sprawdzą się a jednocześnie boję się operacji. Proszę o sugestię co robić i odpowiedź czy w/w zbiegów naprawdę należy unikać.

Wpływ zabiegów stosowanych w fizjoterapii na wzrost mięśniaków nigdy nie został udowodniony. Wydaje się iż w tym przypadku propozycja leczenia operacyjnego jest w pełni zasadna.

Podczas laparoskopii stwierdzono u mnie mięśniaka śródściennego wielkości do 7 mm. w lewym rogu macicy. Ten mięśniak jest prawdopodobnie przyczyną niedrożności lewego jajowodu, który nie wypełnił się kontrastem. Czy istnieje metoda usunięcia go lub leczenia farmakologicznego, która mogłoby przywrócić drożność lewego jajowodu? Czy mięśniaki podsurowicówkowe do 1cm. spowodować mogą problem z zagnieżdżeniem się zarodka w przypadku metody in vitro?

Mięśniak poniżej 1 cm średnicy na ogól stanowi problem tylko w przypadku lokalizacji podśluzówkowej lub poprzez wpływ na drożność jajowodów. W tym drugim przypadku mięśniak taki nie powinien stanowić problemu w kontekście skuteczności metody in vitro. Decydując się na próbę chirurgicznego jego usunięcia należy rozważyć prawdopodobieństwo pogorszenia potencjału płodnościowego np. w rezultacie zrostów spowodowanych przez ten zabieg.

Jestem młodą kobietą i niedawno podczas wizyty ginekologicznej przy wykonywanym usg stwierdzono u mnie mięśniaka macicy. Miał on 3 cm. Czy może on się wchłonąć? Co robić by zniknął albo się zmniejszył? Mam 28 lat i 2 lata temu urodziłam pierwsze dziecko. Planuję za około rok kolejną ciąże jednak martwię się mięśniakiem. Czy są jakieś naturalne sposoby na pozbycie się go?. Dodam, że lekarz ginekolog stwierdził, iż mięśniak jest położony w miejscu, w którym na razie nie przeszkadza.

Mięśniaki nie ulegają „wchłonięciu”. Nie ma także żadnych „naturalnych” metod pozbywania się mięśniaków. Niewielkie guzy, korzystnie zlokalizowane i nie dające objawów klinicznych u młodych kobiet planujących ciążę nie  wymagają na ogół żadnej interwencji operacyjnej, a jedynie obserwacji klinicznej.

usunięto mi 2 mięśniaki, w wyniku badania stwierdzono, że były to mięśniaki głatkokomórkowe szkliwiejące (M-8890/0). Proszę o informację, co oznacza określenie szkliwiejące.

Określenie to opisuje jedną z dróg degeneracji mięśniaka która ma charakter łagodny.

witam od kilku dni zaczęłam przyjmować lek octan uliprystalu. Mam 30 lat i planuję zajście w ciąże, mam 3 mięśniaki, z czego jeden wynosi 3cm - zdecydowałam się na terapię tabletkami. Zastanawiam się czy podczas tej 3miesięcznej kuracji można spożywać okazjonalnie alkohol - czy lepiej odpuścić sobie, drugie pytanie czy w czasie przyjmowania leku mogę uprawiać seks bez zabezpieczenia - czy lepiej nie, bo gdybym zaszła w ciąże to ten lek może powodować wady płodu?

Octan uliprystalu nie wykazuje groźnych dla zdrowia interakcji z alkoholem szczególnie przy jego umiarkowanym spożywaniu. Wprawdzie lek ten nie posiada zarejestrowanych wskazań do zapobieganie ciąży, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w trakcie jego stosowania jest znikome.

czy po amputacji trzonu macicy można zajść w ciążę?

Nie.

Przy badaniu USG przez powłoki brzuszne wykryto u mnie 40 mm strukturę litą. Ponieważ jestem dziewicą skierowano mnie na rezonans magnetyczny. Wykazał on 44 mm mięśniaka oraz kilka innych - 3 cm, 1,6 cm i mniejsze. Od kilku lat moje miesiączki bywają bardzo bolesne (średnio raz, dwa razy w roku takie, że nie jestem w stanie pracować w danym dniu) i są obfitsze. Nie jest to jednak do zniesienia, przynajmniej na miewam za niskie żelazo. A teraz pytanie. Jak duże mięśniaki wymagają usunięcia? Czy moje mięśniaki tak duże, że powinna je zoperować czy wystarczy je obserwować biorąc pod uwagę, że chciałabym mieć możliwość (i bardzo mi na tym zależy) w przyszłości wyjść za mąż i urodzić dzieci? A może to wielkość "do obserwacji"?

O tym czy mięśniaki wymagają i jakiego leczenia operacyjnego decyduje nie tylko wielkość mięśniaka, ale również, a nawet przede wszystkim szereg innych aspektów np. lokalizacja guza, charakter i nasilenie objawów mu towarzyszących, a także plany prokreacyjne pacjentki. Ostateczną decyzję może podjąć tylko specjalista z zakresu ginekologii i położnictwa po zbadaniu pacjentki i po uwzględnieniu jej oczekiwań i preferencji.

Zdiagnozowano mnie bardzo dużego mięśniaka (ok 80mm/90mm) Miesiączkuje bardzo obfite, zaraz po miesiączce mam obfite trwające nawet do 10dni, przezroczyste upławy. Trochę jakby "surowicze". Co mogą objawiać ponadto?

Duże oraz objawowe mięśniaki kwalifikują sie na ogół do leczenia operacyjnego.

mam 25 lat, nigdy nie miałam problemów, poza pojedynczymi upławami. W badaniu USG stwierdzono u m mnie mięśniaka w wielkości 7mm., co powinnam dalej zrobić. Nigdy nie rodziłam, okresy mam dość długie 30-35 dni ale regularne

Zdecydowanie wskazana jest konsultacja ze specjalistą, który analizując wszystkie aspekty tego przypadku podejmie decyzje co do sposobu leczenia.

mam ustalony termin operacji usunięcia macicy, ale mam coraz większe wątpliwości. informację o tym że kiedyś czeka mnie taka operacja przekazała mi nasza nowa lekarka, po wykonaniu USG dopochwowo. było to w sierpniu 2013. Wtedy też miałam robioną cytologię. Wynik był w porządku. We wrześniu 2013 miałam robioną kolonoskopię w Szpitalu MSW w Katowicach. Tam jest taka praktyka, że przy okazji robione jest np. rtg klatki piersiowej, cytologia.
Ponieważ ja miałam świeżo robioną, wiec po szybkim badaniu wziernikiem i opowiedzeniu o rozpoznaniu mojej lekarki w wypisie znalazłam zalecenie do usunięcia macicy. Na podstawie tego wypisu skierowanie dostałam od kolejnego naszego lekarza, bo nowa lekarka poszła na kilkumiesięczne L-4, ale lekarz mnie nie badał, nie porównał czy mięśniaki rosną, czy nie. Moje dolegliwości to bardzo silne miesiączki, jednorazowo "rodzi się" taki coś jak kawałki wątroby wielkości 1cm na 1 cm. Miesiączki trwają około 6 dni, w czasie upałów w sierpniu jednorazowo było to 10 dni. Między miesiączkami jest wszystko w porządku, nic mnie boli. Boję się konsekwencji w postaci nietrzymania moczu. Jestem po 3 porodach siłami natury: 1988r córka 4150g, 1989r syn 3800, 1990r syn 3800. Nie stosowałam nigdy żadnych hormonów, nie miałam żadnych zabiegów. W styczniu kończę 49 lat. Moja Mama odradza mi ten zabieg. Mówi, że też tak miała, później wszystko się uspokoiło. Co robić? Może to nie jest konieczne ?

Trudno z takiego opisu wywnioskować czy w istocie konieczna jest w tym przypadku operacja. Żeby na takie pytanie odpowiedzieć należałoby badaniem lekarskim stwierdzić jak liczne, gdzie zlokalizowane i z jaką dynamiką wzrostu są mięśniaki. Z opisu wynika, że mamy tu do czynienia z krwotocznymi miesiączkami. Niestety konwencja tego portalu uniemożliwia z pominięciem bezpośredniego kontaktu z pacjentką i bez wykonania odpowiednich badań, świadczenie jakichkolwiek porad medycznych.

Witam mam 10 cm mięśniaka i czeka mnie operacja. Jednak przed nią moja Pani Doktor chce mnie wyslać do Lublina na zmniejszenie mięśniaka tzw. wiązką laserową. Czy słyszał Pan o takim zabiegu zmniejszania czy ewentualnie proponuje Pan inna metodę? Mam 29 lat jestem 8 tygodni po cięciu cesarskim.

Nic mi nie wiadomo o skuteczności i sensowności stosowania miolizy laserowej przed leczeniem operacyjnym dużego mięśniaka macicy. Podstawy naukowe do leczenia przedoperacyjnego mięśniaków posiadają jedynie terapie farmakologiczne analogami GnRH lub octanem uliprystalu, spośród których ta druga terapia cechuje się lepszym profilem tolerancji w odniesieniu do występowania objawów ubocznych.

czy po zabiegu usunięcia całej macicy z powodu mięśniaków u 50 letniej kobiety wypadają włosy?

Wycięcie macicy bez przydatków (czyli z pozostawieniem jajników) nie powinno w  żaden sposób wpływać na wypadanie włosów.

czy mięśniak szyjki macicy trzeba koniecznie usuwać operacyjnie?

Odpowiedź na to pytanie wymaga dodatkowej wiedzy m.in. na temat objawów towarzyszących mięśniakowi, jego wielkości a także wieku i planów prokreacyjnych pacjentki.

Mam stwierdzony mięśniak lewej strony macicy 3cm\1,8cm ,mam bóle po miesiączce(pieczenie,szczypanie)i ostania miesiączka trwała 8 dni i była obfita.Mój lekarz stwierdził,że nie jest to do leczenia i za pół roku kazał przyjść do kontroli,a czytając o tym obawiam się,że powinnam być leczona.Proszę pana o poradę co robić czy poczekać na kolejną wizytę czy pójść do innego lekarza na konsultację ?

Jeżeli powtarzać się będą obfite i przedłużające się miesiączki, sugerowałbym nie czekać z kolejną wizytą u specjalisty ginekologa 6 miesięcy.

od tygodnia boli mnie dolna część brzucha, jakby jajniki, wyczuwam w pochwie jak wkładam palec małe jakby guzy, wcześniej miałam gęstą białą wydzielinę, ale już nie mam,niepokoi mnie to że te guzy są widoczne jak rozłoże nogi , rozciągnę wargi sromowe!!!! wcześniej nigdy tego nie miałam, miesiączki mam regularne,co to może być???? mieszkam w angli, więc musze czekac około 3, 4 tygodni na wizyte u ginekologa!! zaczynam już szukać polskiego ginekologa w Londynie , bo cały czas myśle ze to rak!

Zachęcam do tego aby się uspokoić i jak najszybciej odbyć wizytę u ginekologa, bo tylko taka konsultacji (niestety nie w formie korespondencyjnej) pozwoli rozpoznać ewentualną chorobę i zaplanować optymalne leczenie.

mam mięśniak o wym.115mm\99mm trzon macicy w całości powiększony z licznymi mięśniakami opis usg czy kwalifikuję się do zabiegu embolizacji czy są jakieś przeciwwskazania jeszcze nie rodziłam mam 37 lat

U pacjentek planujących zajście w ciążę na ogół nie proponujemy zabiegu embolizacji tętnic macicznych. Zabiegu takiego nie proponuje się również pacjentkom, u których mięśniaki są bezobjawowe

Od ok 8 lat mam mięśniaka. Kiedy dowiedziałam sie o tym z USG miał ok.35 mm. Po ponad 7 latach (od tego 1 - USG) ma 45 mm. Dotąd bardzo tego nie odczuwałam. Mam czasami lekki ból przy leżeniu na tym boku, ale głównie w czasie snu, kiedy prawdopodobnie śpię na stronie, po której jest mięśniak. Ale dzisiaj się zmartwiłam, ponieważ po raz pierwszy miałam jedno krótkie krwawienie. A miesiączkę już miałam i następna powinna byc za ok.10 dni. Mam co 24-26 dni.
Będę wdzięczna za odpowiedź, chociaż postaram się pójśc do lekarza w najbliższym czasie.

Słusznie planuje Pani skonsultować się z lekarzem  ponieważ decyzję o tym czy i jakiej interwencji wymaga w tym przypadku mięśniak można podjąć wyłącznie po przeprowadzeniu badania pacjentki i wykonaniu badań dodatkowych.

czy mięśniaki o wymiarach 28mm i 15 mm leczy sie lekami ? farmakologicznie czy potrzebny zabieg ?

Decyzję o sposobie leczenia mięśniaków podejmuje się nie tylko w oparciu o pomiar wielkości guzów, ale również w oparciu o ich lokalizację oraz w zależności od nasilenia dolegliwości im towarzyszących.

Mam mięśniaka śródściennego 4 cm, bardzo obfite miesiączki, rozpoczęłam leczenie lekiem octan uliprystalu a dodatkowo w czasie miesiączek biorę 3 razy dziennie tabletki cyclonamine i hemorigen w celu skrócenia i zmniejszenia krwawień, mam jednak wątpliwości co do tabletek cyclonamine, ponieważ na ulotce pisze że nie stosować w przypadku mięśniaków i nie bardzo wiem dlaczego, bo to jest lek przeciwkrwotoczny. Czy mogę stosować ten lek w czasie miesiączek?

W większości przypadków  w trakcie kuracji octanem uliprystalu krwawienia z macicy normalizują się i pacjentki nie wymagają podawanie jakichkolwiek dodatkowych leków poza ewentualnymi preparatami żelaza w celu skorygowani anemii. Jeżeli dzieje się inaczej należy to skonsultować z lekarzem prowadzącym pacjentkę, który ordynował leczenie octanem uliprystalu.

W styczniu przyszłego roku skończę 39 lat, w okolicy macicy stwierdzono u mnie widocznego mięśniaka podsurowicówkowego o wymiarach 7x8 cm. Przez ostatnie 4 lata brałam tabletki antykoncepcyjne (harmonet, femoden), które obecnie odstawiłam (od 4 miesięcy ich nie biorę). Po ostatnich badaniach usg dopochwowych (już po tych 4 miesiącach nie brania tabletek) stwierdzono, że mięśniak nie urósł, lecz jest jakby troche bardziej ukrwiony (w stosunku do badania sprzed roku). Sugerowano miabym rozważyła zabieg laparoskopii, lecz wiem że oprócz czekania na taki zabieg (około 2-3 miesięcy) należy kilka miesięcy (podobno do roku czasu) czekać aż się wszystko zagoi, by móc zacząć starać się o dziecko. Który wariant niesie większe ze soba ryzyko? Czy staranie się w tej chwili metodami naturalnymi o dziecko (z tym mięśniakiem), czy zdecydowanie się od razu na zabieg operacyjny usunięcia mięśniaka i od razu umawianie się na zapłodnienie invitro? Jakie istnieje ryzyko ze strony mięśniaka na ciążę (jej przebieg i donoszenie)? Dodam, że jeszcze nie rodziłam, a bardzo chciałabym mieć swoje dziecko.

Planując optymalne leczenie mięśniaków macicy u pacjentki planującej ciążę należy wziąć pod uwagę wielkość i lokalizację guza. W przypadku postępowania wyczekującego (próba zajścia w ciążę) z mięśniakiem najlepiej rokują guzy podsurowicówkowe zlokalizowane w dnie macicy. W przypadku guzów środściennych szczególnie dużej wielkości i zlokalizowanych w obrębie cieśni macicy rekomendujemy zwykle leczenie operacyjne przed zajściem w ciążę. W przypadkach planowego oszczędzającego zakresu operacji u nieródek można rozważyć terapię farmakologiczną w celu zmniejszenia mięśniaka i ułatwienia techniki operacyjnej z założeniem minimalnego upośledzenia przyszłej funkcji narządu.

czy za pomocą tabletek można całkowicie usunąć mięśniaka z macicy, •jeśli jest rozmiaru 19 mm?•Czy farmakologia to jedynie wstęp do operacji?•Czy zabieg operacyjny jest w takim przypadku konieczny, •czy wystarcza same tabletki? Mam na myśli kuracje 3 miesiące?
I czy taka kuracja daje 100% pewność wyleczenia z mięśniaka?
I czy nie ma nawrotów?
I czy istnieją skutki uboczne takiej kuracji?

Leki takie jak octan uliprystalu oraz analogi GnRH posiadają rejestrację do zastosowania przedoperacyjnego u pacjentek z mięśniakami macicy. Obie te terapie na ogół skutecznie zmniejszają wielkość mięśniaka natomiast nie usuwają go całkowicie. Obie te kuracji farmakologiczne różnią się profilem tolerancji – analogi GnRH wywołują u większości pacjent w przeciwieństwie do octanu uliprystalu dokuczliwe objawy przypominające symptomy klimakterium.  Mięśniak o śr. poniżej 2 cm który nie wywołuje objawów na ogół nie kwalifikuje się do leczenia operacyjnego.

Chciałabym poddać się zabiegowi embolizacji mięśniaków.

Mam dwa mięśniaki 5cm i 2cm.
W zeszłym roku zaczęłam mieć obfitsze miesiączki ale po kuracji ziołowej ich intensywność się nieco zmniejszyła.

Chciałam zapytać czy obfite krwawienie ze skrzepami,które pojawiło mi się w tym miesiącu można uznać za przykład "mięśniaków objawowych"?

oraz czy torbiele jajnika -10mm i 13mm to przeciwwskazania do embolizacji?

Embolizacja tętnic macicznych jest metodą leczenia mięśniaków wyłącznie objawowych. Najczęstszym objawem zgłaszanym przez pacjentki kwalifikowane do embolizacji są obfite krwawienia miesiączkowe ze skrzepami.

W ramach kwalifikacjo do zabiegu embolizacji tętnic macicznych oceniane jest ryzyko współistnienia z mięśniakami innych stanów rozrostowych w obrębie narządów płciowych (endometrium, jajniki). W przypadku guzów jajnika podejrzanych o złośliwość istnieje bezwzględne przeciwwskazanie do zabiegu embolizacji.

Mam 27 lat, nie rodziłam. 4 miesiące temu podczas rutynowego badania ginekolog stwierdził u mnie obecność mnie obecność mięśniaka śródściennego z ścianie przedniej o wielkości 35 mm, wczoraj na kontroli (po 4 misiącach) okazało się ze mięśniak urósł do rozmiaru 39.4 mm. W związku z tym lekarz przepisał mi preparat antykoncepcyjny Yasmin i zalecił zgłosić się na kontrolę za 3 miesiące. Dodam, że ciążę planuję za ok. 1-2 lata, nie jestem entuzjastką antykoncepcji hormonalnej (a lekarz nie zlecił badania poziomu hormonów, prób wątrobowych itd.). Czy ten preparat to dobry wybór w tej sytuacji?

Doustna antykoncepcja hormonalna nie jest metodą leczenia mięśniaków macicy. W prawdzie w większości przypadków tabletka antykoncepcyjna nie pobudza mięśniaków do wzrostu, nie należy się spodziewać  efektu terapeutycznego. Z drugiej strony mięśniaki macicy nie stanowią przeciwwskazania do stosowanie antykoncepcji hormonalnej.

Mam 44 lata, bez objawów przekwitania. Mam mięśniaka 4 cm rosnącego do zatoki Douglasa i drugi mniejszy z boku,ale uszypułkowany. miesiączki normalne, lekkie bóle krzyżowe. Czy powinnam poddać się operacji usunięcia trzonu macicy,czy uszypułkowany mięśniak stanowi jakieś dodatkowe zagrożenie. Mam także comiesięczne migreny przy okresie, czy po usunięciu macicy jest szansa, że migreny przestaną mnie nękać???

Mięśniaki macicy nie mają żadnego wpływu na występowanie i nasilenie migrenowych bólów głowy.

Bezobjawowe mięśniaki macicy u  kobiet w okresie przedmenopauzalnym na ogół nie wymagają leczenia operacyjnego. Wyjątek stanowią guzy olbrzymie lub szybko rosnące.

Tydzień temu przeszłam zabieg laparotomii, usunięto mi dwa 2 cm mięśniaki, decyzja o operacji podyktowana była przede wszystkim niepłodnością wtórną ( od 2 lat) oraz dodatkowymi dolegliwościami, jak krwawienia, ucisk na pęcherz. W styczniu tego roku miałam badanie HSG-oba jajowody drożne, a teraz podczas operacji chromotubacja dała wynik obustronnie ujemny- jajowody niedrożne u ujść macicznych. Dla samego lekarza jest to sytuacja niejasna i zaproponował histeroskopię z cewnikowaniem jajowodów. I moje pytanie kiedy najwcześniej można ją przeprowadzić po laparotomii i jaka może być przyczyna dwóch tak różnych wyników drożności?

Test drożności jajowodów wykonujemy dwoma różnymi metodami (HSG i chromopertubacja podczas laparoskopii lub laparotomii) może dać  różne wyniki . Są to dwie różne metody, spośród których badanie podczas laparotomii jest bardziej miarodajne. Ponadto nigdy nie można wykluczyć, że zaburzenia drożności jajowodów mogły się pojawić między jednym a drugim badaniem. Procedurę histeroskopową można przeprowadzić już po następnym krwawieniu miesiączkowym występującym po operacji.

Bardzo proszę o informację, czy w moim przypadku konieczne jest usunięcie macicy, czy można inaczej leczyć lub czekać.
Mam 50 lat, 5 lat temu zachorowałam na raka piersi, przez rok leczyłam się Herceptyną, obecnie biorę Tamoxifen.
Nie miesiączkuję.
Mam liczne i duże (do 7 cm) mięśniaki które już nie rosną i 20 mm endometrium. Żadnych objawów bólowych nie odczuwam. Mimo to ginekolog nakłania mnie do usunięcia całej macicy wraz z przydatkami. A ja panicznie boję się skutków operacji.
Dlatego proszę o informację, czy usunięcie macicy jest konieczne, czy istnieje ryzyko zezłośliwienia, jakie korzyści zdrowotne odniosę w wyniku usunięcia macicy.

Ryzyko „zezłośliwienia” mięśniaka macicy u pacjentek po leczeniu raka piersi nie jest większe niż w populacji ogólnej. Wskazań ginekologicznych do usuwania macicy w takich jak opisane przypadkach raczej nie ma. Być może jednak istnieją wskazania onkologiczne do usunięcia jajników, co w niektórych przypadkach raka piersi zawierającego receptory estrogenowe jest rekomendowane.

Jestem po laparotomii kilku mięśniaków macicy (wcześniej miałam już 2 laparoskopie). Oczywiście po ich usunięciu materiał oddano do badania hit.-pat. Dopiero co otrzymałam jego wynik i brzmi: 1 mięśniak o cechach bizzare (reszta gładkokomórkowe) i konieczna konsultacja z lekarzem.

Tego typu terminologia (z ang. oznacza to „dziwny”) nie jest standardowym nazewnictwem histopatologicznym. Nie tyle widzę tutaj konieczność konsultacji z ginekologiem, ile raczej z innym histopatologiem, który będzie  w stanie opisać rzeczoną zmianę w sposób standardowy umożliwiający operatorowi decyzję kliniczną.

W maju tego roku wykryto u mnie mięśniaki(mój wiek 28 lat, nieródka), obecnie ich wielkości to ok 9 cm, mięśniaki są dwa, badania wskazują ze rosną one w dość szybkim tempie, żaden z lekarzy nie był w stanie podjąć się operacyjnego usunięcia guzów, zostałam umówiona na wizytę do jednego z profesorów który zajmuje sie taki przypadkami i akurat okazuje się ze w tym czasie powinnam mieć miesiączkę i stad moje pytanie czy badania w czasie okresu będzie możliwe????

Miesiączka nie uniemożliwia badania ginekologicznego ani USG przezpochwowego jakkolwiek w przypadkach kiedy nie jest to konieczne badania takie planujemy do wykonania poza krwawieniem miesiączkowym

od 4 lat (od urodzenia dziecka) walczę z mięśniakami macicy. Obecnie mam ich 2 -3 o wielkości nie przekraczającej 2,5-3 cm. Moim problemem są bardzo obfite okresy. Byłam u kilku ginekologów na badaniach i oprócz wspomnianych mięśniaków innych problemów na szczęście nie ma. Mam więc pytanie, ginekolodzy do których chodzę leczą mnie Orgametrilem, który wg nich ma zmniejszyć krwawienia (efekt jest niewielki), lek ten biorę już ok. 3 lata (obecnie 6 tabletek 1x dziennie w końcowej fazie cyklu). Boję się dłuższego stosowania ze względu na obserwowane od jakiegoś czasu skutki uboczne: zawroty głowy, niskie ciśnienie, szybki puls, wzrost wagi ciała). Czy jest jakaś alternatywa dla tego leku? Niektórzy lekarze sugerują zmianę Orgametrilu na Duphaston. Operację w moim wieku (35 lat) i takich objawach wykluczają. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

Nie ma żadnych „twardych” dowodów na skuteczność stosowania progestagenów w leczeniu mięśniaków macicy. Precyzyjna ocena lokalizacji i wielkości mięśniaków pozwoli w takim przypadku odpowiedzieć na pytanie czy i jaki zabieg operacyjny miałby tutaj sens. W przypadku decyzji o leczeniu operacyjnym warto rozważyć u młodej pacjentki zastosowanie farmakoterapii zmniejszającej rozmiary mięśniaków przed próbą ich wyłuszczania.

Mam 48 lat i wskazanie do histerektomii i usuniecia jajnikow.
Czy zaraz po operacji może wystąpić u mnie atak menopauzy typu wybuchy gorąca, zlewne poty ? Strasznie się tego boję. Jak na razie nie mam tego typu objawów
No i oczywiście jak można temu zaradzić ? Jeden jajnik jest pogrubiony a na drugim jest torbiel wielkości ok. 5 cm. W macicy 2 duże mięśniaki silnie krwawiące właściwie bez przerwy. Także przerost endometrium. Jestem po 3 wyłyżeczkowaniach kanału i jamy macicy.

Według obecnego stanu wiedzy istnieją bardzo ograniczone wskazania do usuwania zdrowych jajników nawet u kobiet pomenopauzalnych. Jeśli jednak istnieją wskazania do kastracji chirurgicznej – wykonanie tego zabiegu u kobiety, która przedtem regularnie miesiączkowała na ogół skutkuje wystąpieniem objawów menopauzalnych. Łagodzimy je za pomocą podawania estrogenów, oczywiście jeśli nie ma do tego przeciwwskazań.

Właśnie dostałam skierowanie na zabieg histeroskopii(nie jasny obraz usg dopochwowego ,obfite i bolesne miesiączki, na zdjęciach usg widoczne 2 duże owalne twory). Od roku mam zdiagnozowaną nadczynność tarczycy .przyjmuję thyrozol i propranolol. Z informacji od ginekologa wiem ,że znieczulenie ma być dożylnie krótkotrwałe...jakie mogą być skutki uboczne dla mojej tarczycy? Czy w moim przypadku ten zabieg jest bezpieczny?

Histeroskopia nie jest zabiegiem który ma wyjaśniać niejasności z badania USG. Taką metodą jest na przykład rezonans magnetyczny. Wskazania do histeroskopii pojawiają się przy bardzo prawdopodobnym podejrzeniu zmian, które można tą metodą usunąć (np. polip endometrialny czy mięśniak podśluzówkowy). Nadczynność tarczycy w większości przypadków nie jest przeciwwskazaniem do leczenia oparcyjnego.

Mam 36 lat. Jestem po 3 tyg po zabiegu embolizacji, od 6 dni mam bardzo silne krwawienia, lace to z okresem. Przed zabiegiem miałam bardzo słaby okres... Teraz mam bardzo bardzo silny i bolący. Czy jest wszystko ok, czy powinnam udać sie do lekarza?

Zdecydowanie konieczna jest konsultacja z ginekologiem najlepiej w ośrodku gdzie zabieg był wykonywany.

Mam 39 i mięśniak macicy 9cm. konsultowałam się u dwóch lekarzy. Zalecili operację, ale pierwszy mówi o zachowaniu macicy ,ustalił jej termin lecz nie zalecił żadnej kuracji przedoperacyjnej. Drugi chce usunąć wszystko strasząc mnie mięsakiem którego zdiagnozował na usg. przeraziłam się nie wiem jak wyszłam z gabinetu. Proszę o radę nie wiem co robić załamałam się tą diagnozą

Pewne rozpoznanie mięsaka za pomocą USG jest niemożliwe. W przypadkach wątpliwych warto rozważyć badanie bardziej precyzyjne jakim jest rezonans magnetyczny, które dodatkowo pozwala w rękach doświadczonego radiologa zabiegowego odpowiedzieć na pytanie czy przypadek kwalifikuje się z punktu widzenia ukrwienia mięśniaka do embolizacji tętnic macicznych.

Czy niezdiagnozowane symetryczne bóle kończyn dolnych, stóp , palców u stóp, mrowienia, kłucia mogą być spowodowane uciskiem mięśniaka na nerw/nerwy? Czy może je powodować mięśniak, który posiada słabe unaczynienie? Objawy bólowe i dyskomfort w kończynach zaczęły się pojawiać od momentu zdiagnozowania mięśniaka macicy.

Opisane objawy nie są typowe dla mięśniaka jakkolwiek nie można tego wykluczyć. W przypadkach wątpliwych można rozważyć badanie rezonansem magnetycznym, które bardziej precyzyjnie niż USG pozwoli ocenić mięśniaki. W ramach diagnostyki różnicowej w takich jak opisany przypadkach warto przeprowadzić konsultację neurologiczną.

9 lat temu miałam bardzo obfite miesiączki, które pojawiały się, co dwa tygodnie, kiedy udałam się do lekarza, po zbadaniu okazało się ze mam mięśniaki, otrzymałam zastrzyki, które spowodowały ze okres się zatrzymał, po dwóch latach zatrzymał się kompletnie, objawy jak przy przekwitaniu. Przez następne sześć lat nie miałam zupełnie nic i teraz znowu pojawił się problem, zaczęłam znowu krwawić a nawet raz zdarzyło się, że miałam bardzo obfite krwawienie, oczywiście zaraz udałam się do lekarza, który najpierw zbadał moje hormony, oczywiście wszystko ok, więc czekam teraz na zrobienie usg i wspomniał o łyżeczkowaniu, że pewnie będę musiała mieć, ja mu mówiłam ze to mogą być mięśniaki, bo wiem ze je mam i pytanie czy jeżeli to mięśniaki, to tez mnie czeka łyżeczkowanie czy cos innego, jestem trochę przerażona, mam już różne myśli, może mam raka, bardzo boli mnie brzuch, kiedy krwawie, sa skrzepy i podejrzewam ze to może tez być z tym związane, bóle w krzyżu, kiedy chodzę, zanim zaczęłam krwawić, pojawił się ból, ze co chwile musze gdzieś usiąść chociaż na minutkę, żeby ten ból ustal ale i tak tylko na chwilę, przy chodzeniu uciska mnie i tez boli dół brzucha, jakby jajniki, miałam przeswietlenie kręgosłupa, ale wszystko dobrze, myślę ze to może być związane z teraźniejszym problemem, panie doktorze czy takie objawy pojawiają się przy mięśniakach czy to może jakiś nowotwór, po prostu się boje, proszę o odpowiedz i z góry dziękuje

Sprawę rozstrzygnie badanie USG. Objawy są typowe dla mięśniaków. Jakakolwiek decyzja przed wykonaniem przezpochwowego badania USG byłaby przedwczesna i nieprofesjonalna.

Czy w Polsce wykonuje się zabieg termoterapii laserowej? Jeśli tak to gdzie?

Pytanie nie precyzuje o jaki zabieg chodzi. Jeśli chodzi o termoablację mięśniaka, nie znam w Polsce ośrodka stosującego szerzej tę metodę

mam mięśniaka macicy o wielkości 6-9 cm i nie mam żadnych dolegliwości a poziom hemoglobiny we krwi dobry nie rodziłam jeszcze a chciałabym mieć chociaż 1 dziecko jaka będzie najlepsza metoda usunięcia mięśniaka dająca mi szansę że będę mogła potem zajść w ciążę.

W przypadkach tak dużego mięśniaka u kobiety planującej dalszy rozród zdecydowanie należy rozważyć oszczędzające lecenie operacyjne. Aby zwiększyć szansę na zachowanie macicy zdolnej do utrzymania ciąży, można rozważyć w takich przypadkach zastosowanie przedoperacyjne np. octanu uliprystalu, w celu zmniejszenia guza. Decyzja o optymalnej metodzie operacyjnej zależy nie tylko od wielkości ale również od lokalizacji mięśniaka.

Od kilku lat mam mięśniaki macicy.
Najpierw stwierdzono jeden, potem trzy małe, a po kilku latach okazało się, że mięśniaków podczas badania usg nie ma co liczyć, gdyż jest ich taki bezlik;-(
Proponuje mi się usunięcie macicy - niedługo kończę 50 lat, ale miesiączkuję bardzo regularnie.
Oprócz sporadycznych dolegliwości bólowych nie mam innych charakterystycznych objawów obecności mięśniaków.
Może we krwi czasem za mało żelaza, ale to raczej wina diety - jestem wegetarianką.
Bardzo jestem przywiązana:-) do mojej macicy, choć jest ona na dokładkę specyficzna (podwójna).
Czy mogłabym dostać parę informacji, czy jest sens stosowania, i czy w ogóle jest jakaś kuracja, która mogłaby pomóc zachować moją bezużyteczną co prawda macicę.
Czytałam o octanie, ale skutki chyba dla mnie nie były by zadowalające.
Bardzo proszę o informacje.

Bezobjawowe mięśniaki u kobiet w wieku okołomenopazalnym mogą kwalifikować się do postępowania wyczekującego z obserwacją kliniczną i odpowiednio częstym badaniem USG. Terapie farmakologiczne w przypadkach bezobjawowych mięśniaków mają ograniczone zastosowanie.

W ramach corocznego badania ginekologicznego stwierdzono, że macica uległa obniżeniu, szyjka uległa opuszczeniu, w obrębie ściany tylnej dwie zmiany (mięśniaki o śr. 26 i 24mm, podobna zmiana ze zwapnieniami w obrębie ściany przedniej o śr. ok. 30 mm.. Endometrium o grubości 2,6 mm. Nie miesiączkuję już od 14 lat. Dolegliwości wpływające na dyskomfort to nietrzymanie moczu i problemy z opróżnieniem pęcherza. Zaproponowano mi zabieg usunięcia macicy. Niestety obciążona jestem chorobą serca (prawdopodobieństwo operacji), złamany kompresyjnie kręgosłup w odcinku lędźwiowym i piersiowym, dwa incydenty niedokrwienne mózgu. Obawiam się poddać zabiegowi operacyjnemu. Proszę o informację jakie rozwiązania Pan Profesor widziałby w moim przypadku: embolizacja, octan uliprystalu, pessarium macicy, czy gimnastyka z elektrustymulacją. Bardzo będę wdzięczna za wskazówki.

Jeżeli główną dolegliwością jest nietrzymanie moczu to przyczyna tego objawu raczej nie ma nic wspólnego z niedużymi mięśniakami. Wycięcie macicy w takich przypadkach może nie poprawić sytuacji w zakresie nietrzymania moczu. Takie przypadki wymagają dokładnej diagnostyki uroginekologicznej przed decyzją o leczeniu (farmakologiczne czy operacyjne).

Mam 31 lat jeszcze nie rodziłam na ostatnim badaniu usg dopochwowym wykryto u mnie mięśniak środscienny w trzonie na tylnej ścianie o wymiarach 7.8cm oraz drugie podsurowiczny o wymiarach 2.8cm. Nie miałam żadnych objawów może miesiączka ostatnio jest większa. Czy powinnam usunąć dużego mięśniaka i do jakiej kwalifikacji operacyjnej on się nadaje, czy zagraża on w czasie ciąży , chciałabym w najbliższym czasie mieć dziecko. bardzo dziękuje o odpowiedz.

W przypadkach mięśniaka 8-centymetrowego u kobiety planującej dalszy rozród zdecydowanie należy rozważyć oszczędzające lecenie operacyjne. Aby zwiększyć szansę na zachowanie macicy zdolnej do utrzymania ciąży, można rozważyć w takich przypadkach zastosowanie przedoperacyjne np. octanu uliprystalu.

Jestem w 34 tyg. ciąży...dwa dni temu wykryto u mnie mięśniaka...drobny 41x17x32 położony nisko w ścianie przedniej macicy..pytanie moje dotyczy porodu..czy jest to wskazanie do cc czy mogę bez problemów rodzić naturalnie ?

To zależy głownie od umiejscowienia i wielkości mięśniaka. Niektóre mięśniaki (p. duże guzy w obrębie dolnego odcinka macicy) uniemożliwiają poród drogami natury. Czy tak jest w tym przypadku może odpowiedzieć tylko specjalisty dysponując pełną wiedzą o pacjentce i jej ciąży a także dysponując wiarygodną oceną ultrasonograficzną guza najlepiej w ocenie dynamicznej.

W marcu tego roku przeszłam operację laparatomia która polegała na wyłuszczeniu mięśniaków, po jakim czasie można powróci do pracy ??? 10 czerwca właśnie podjęłam pracę w swoim zawodzie, czy nie jest to za wcześnie. Od tego czasu mam bóle w dolnej części brzucha, czy to może byś związane z dźwiganiem czy też coś się może dziać. I mam pytanie czy usunięcie nadżerki w moim wieku 32 lata jest konieczne ???

Na pytanie o nadżerkę nie ma odpowiedzi bez poznania wielu szczegółów (m.innymi wynik badania cytologicznego i kolposkopowego). Co do rehabilitacji pooperacyjnej – w niepowikłanych przypadkach tego typu operacji pacjentka może powrócić do normalnej aktywności po 2-4 tygodniach.

na badaniu usg stwierdzono u mnie mięśniaka w rzucie mięśnia macicy wielkości 23 mm nie miałam nigdy robionego usg dopochwowego. Na jakie badania mam się udać by stwierdził czy więcej ich nie ma w macicy w badaniu usg 1.5 roku wcześniej mam wpisane mięśniak w rzucie ściany tylnej ok.23 mm czy to są 2 różne przypadki czy to jest to samo?

Ocena wielkości i lokalizacji mięśniaków badaniem USG sondą przezbrzuszną jest obarczona ogromnym marginesem błędu. Badaniem z wyboru jest tu USG przezpochwowe, które bardziej precyzyjnie pozwala ocenić wymiary guza i jego usadowienie a ponadto przy użyciu metody Power Doppler zobrazować jego ukrwienie.

Czy stosując octan upristalu można się opalać,np. w solarium.Czy są przeciwwskazania?Ogólne samopoczucie moje jest dobre,oprócz napadów gorąca i zaczęły mi wypadać więcej włosy niż zwykle.

Nic nie wskazuje na to, żeby opalanie w solarium było przeciwwskazane podczas terapii octanem uliprystalu. Co do wymienionych objawów niepożądanych leczenia octanem uliprystalu , występują one rzadko.

Mam 52 lata, kończę 3 miesięczną kurację lekiem octan upristalu (jeszcze tydzień) potem, pod nadzorem mojego lekarza, planuję założyć spiralę z progesteronem - MIRENA jako dalszy ciąg postępowania z mięśniakami, ponieważ chcę zachować macicę - czy taki tryb leczenia nie ma przeciwwskazań?

Bez pełniejszej wiedzy o przypadku nie sposób odpowiedzieć na to pytanie. Wkładka wewnątrzmaciczna uwalniająca hormon w wielu przypadkach jest skuteczną metodą redukcji nadmiernych krwawień z macicy ale niestety nie we wszystkich przypadkach mięśniaków macicy jest metodą skuteczną. Zależy to m.innymi od wielkości, liczy i usadowienia mięśniaków.

Wykryto u mnie drobne mięśniaki dochodzące na tylnej ścianie macicy do śr.20mm czy to jest coś niepokojącego .

W większości przypadków mięśniaków bezobjawowych, szczególnie u młodych pacjentek, można zastosować strategię wyczekującą czyli obserwować zachowanie się guza odpowiednio często (np. co ½ roku) badając ją ultrasonograficznie. Klasyczny wyjątek od tej reguły to mięśniaki szybko rosnące, które nawet pomimo braku objawów powinno się usunąć operacyjnie.

Mam 29 lat, jeszcze nie rodziłam. Podczas wizyty kontrolnej wykryto u mnie 4 cm. mięśniaka, który usytuowany jest na zewnątrz. Nie miałam i na razie nie mam żadnych objawów towarzyszących mięśniakom. Lekarz zaproponował mi terapię nowoczesnym lekiem, aby go zmniejszyć, a następnie usunąć poprzez embolizację. Pytanie moje jest następujące: Czy jest możliwość poprzez te tabletki zaniknięcia tego mięśniaka, albo jeśli stanie się mniejszy, to czy muszę poddawać się zabiegowi?. Proszę i dziękuję za odpowiedź.

Stosowanie terapii octanem uliprystalu przed zabiegiem embolizacji nie jest metodą zalecaną – brak dowodów na sensowność takiego postępowania. Ponadto embolizacja tętnic macicznych nie służy usuwaniu mięśniaków a jedynie ich zmniejszeniu i poprzez redukcję ich ukrwienia ich inaktywację w zakresie objawy jakim są krwotoki maciczne. Warto przy tej okazji wspomnieć, że w przypadkach uszypułowanych mięśniaków podsurowicówkowych, embolizacja jest przeciwwskazana za względu na ryzyko martwicy guza.

Mam 47 lat i stwierdzonego mięśniaka podśluzowkowego 31 maja zostałam wyłyżeczkowana mięśniak jednak został jeśli przyjdą wyniki histopatologiczne w porządku to jakiej decyzji powinnam sie spodziewać od lekarzy Czy usuniecie macicy byłoby dla mnie najlepszym rozwiązaniem?

Łyżeczkowanie jamy macicy nie jest skuteczną metodą usuwania mięśniaków podśluzówkowych. Metodą z wyboru w takich przypadkach jest dzisiaj histeroskopia. Niestety również zabiegi histeroskopowe (szczególnie przy dużych guzach) nie dają pewności całkowitego usunięcia mięśniaka – niekiedy zachodzi potrzeba powtórnego operowania tą samą metodą.

Jestem załamaną 27 letnią kobietą która nie rodziła a chciałaby mieć w przyszłości dzieci. Wykryto u mnie mięśniaka na tylnej ściance macicy. 2,5 roku temu miał ok 3 cm a teraz już 4,5cm (drugi specjalista twierdzi ze 6cm) Czy usunięcie go metodą laparoskopową jest możliwe oraz czy po tym zabiegu lub operacji są problemy z zajsciem w ciążę. Bardzo prosze o pomoc.

O strategii leczenia decyduje lekarz na podstawie wielu czynników w tym badania fizykalnego i szczegółów USG (m. Innymi rozmiar, lokalizacja, ukrwienie, dynamika wzrostu mięśniaka). Nie badając pacjentki i nie mając szczegółowej wiedzy pozyskanej z badań dodatkowych nikt poważny nie podejmie się wypowiadać na temat optymalnej metody leczenia. Oczywiście w tym przypadku wybór metody powinien być przede wszystkim warunkowany zachowaniem płodności a więc do rozważenia jest operacja zachowująca macicę po uprzedniej kuracji  octanem uliprystalu. Wydaje się, że potrzebna jest jeszcze jedna opinia co rzeczywistego rozmiaru guza oparta na profesjonalnie wykonanym badaniu USG (rozbieżność w zakresie 4,5 i 6 cm jest daleko za duża jak na możliwości nowoczesnej ultrasonografii przezpochwowej)

Mam 40 lat. Czy decydować się na operację, gdy lekarz uważa, że mięśniak nadaje się do operacji, ale może też ona jaszcze poczekać. Największy mięśniak ma ok. 4,6 cm./ 4,9 cm., a obok niego jest kilka 1,5 centymetrowych i jeden ok. 3 cm. Na razie nie dostrzegam, aby mi przeszkadzały, ale nie znam wszystkich objawów czy skutków posiadania mięśniaków.
Jakie ewentualne wskazania lub przeciwwskazania?

W większości przypadków mięśniaków bezobjawowych można zastosować strategię wyczekującą czyli obserwować zachowanie się guza odpowiednio często (np. co ½ roku) badając ją ultrasonograficznie. Klasyczny wyjątek od tej reguły to mięśniaki szybko rosnące, które nawet pomimo braku objawów powinno się usunąć operacyjnie.

Mam 47 lat, trzon macicy mięśniakowaty o wym. Ap 75 mm, dwa mięśniaki śródścienne 36 i 31 mm. ostatnio dały mi się bardzo we znaki - krwotoki trwające do 16 dni i co za tym idzie hemoglobina na poziomie 10,1g/dl. lekarze proponują od razu usunięcie macicy. niestety w moim przypadku nie wchodzi to w grę - mąż ma czasowe umowy o prace a mam 12 letnie dziecko z mpdz, które wymaga całodobowej opieki.
Obecnie lekarz zaproponował mi lek orgametril 5mg brany od 16 do 25 dnia cyklu.
Czy nie spowoduje to potem pogorszenia mojego stanu i czy będę to musiała brać stale?

W literaturze fachowej nie ma żadnych dowodów na skuteczność takiego leczenia w odniesieniu do mięśniaków macicy. Rozważyłbym w takich jak ten przypadkach embolizację tętnic macicznych.

Mam 38 lat. W 2009 zdiagnozowano u mnie mięśniaka śródściennego o wymiarze 49 mm. Ze względu na planowaną ciążę (staramy się z mężem od 2010 r.), lekarze zalecają zabieg wyłuszczenia mięśniaka. W przeciągu ostatnich 4 miesięcy byłam u dwóch lekarzy specjalistów. Rozmiary mięśniaka nie zmieniły się: 45x39x50 mm. Lekarze Ci są zgodni co do konieczności zabiegu, ale mają zupełnie odmienne zdanie co do sposobu. Jeden z nich kategorycznie wyklucza możliwość laparoskopii ze względu na położenie oraz wymiary mięśniaka, zalecając jedynie laparotomię, natomiast drugi twierdzi, że taki zabieg jest jak najbardziej wykonalny uważając, że jest dostęp do mięśniaka). Zaznaczam, że obydwaj lekarze są specjalistami z 20-letnim doświadczeniem w dziedzinie laparoskopii. Zastanawia mnie, jakie są przeciwskazania do laparoskopii w moim przypadku (o ile takowe istnieją) i czym są one uwarunkowane (np. ryzyko powikłań). Na pewnej stronie internetowej znalazłam wypowiedź lekarza ginekologa, fragment której cytuję poniżej:
"Mięśniaki duże i rosnące w ścianie macicy nie nadają się do operacji metodą laparoskopową, ze względu na niebezpieczeństwo obfitego krwawienia z łozy po guzie. W takich przypadkach zaleca się klasyczną laparotomię, wykonywaną drogą brzuszną." Byłabym bardzo wdzięczna za wyjaśnienie moich wątpliwości.

Tak jak w każdej dziedzinie nauki, również w medycynie istnieje wiele kontrowersji i różnic poglądów. Stanowiska prezentowane na temat „laparoskopia czy laparotomia” zależą na ogół od doświadczenia lekarza i „wyoperowania” daną metodą. Ci z nas, którzy zrobili ponad 1000 zabiegów laparoskopowych zwykle są zdania, że nawet duże mięśniaki, również zlokalizowane śródściennie można bezpiecznie zoperować laparoskopowo. Przeciwnego zdania są zwykle Koledzy o mniejszym lub żadnym doświadczeniu w dużej operatywie endoskopowej. Obok doświadczenia, nawet największego, pozostaje zawsze jeszcze zdrowy rozsądek i ocena co dla tej konkretnej pacjentki będzie lepsze i bezpieczniejsze.

Witam!!! Mam 37 lat. Mam troje dzieci. Od trzech lat borykam się z anemią. Ostatni wynik hemoglobiny z dnia 14.05.2013 to 10.2 wcześniejsze badania jeszcze niższe. Dość długie obfite miesiączki, trwające nawet do 11 dni. Dwa tygodnie temu stwierdzono u mnie mięśniaka macicy. Dwa dni temu zrobiono mi biopsje macicy. Guz jest malutki i najprawdopodobniej będę leczona farmakologicznie ( terapia trzymiesięczna ). Moje pytanie jest następujące. Czy nie lepiej jest usunąć mięśniaka od razu. Czy leczenie farmakologiczne jest skuteczne i daje 100% zaniku. Mam obawy co do ponownego odnawiania się mięśniaków?! I wiążące się z tym powtórne dość nieprzyjemne i bolesne badania

O strategii leczenia decyduje lekarz na podstawie wielu czynników w tym badania fizykalnego i szczegółów USG (m.in. rozmiar, lokalizacja, ukrwienie, dynamika wzrostu mięśniaka). Nie badając pacjentki i nie mając wiedzy pozyskanej z badań dodatkowych nie można zweryfikować słuszności podjętego w tym przypadku postępowania. Poza tym w zapytaniu Pacjentka nie podaje jakie leczenie farmakologiczne wdrożono.

Witam, biorę octan upristalu (pierwsze op.),mam kilka mięśniaków 3-6 cm.Operację usunięcia mięśniaków mam ustaloną za 3 miesiące,nie wiadomo,czy uda się oszczędzić macicę,mam 33 tata,1 dziecko.Mam nietypowe pytanie:czy można się opalać w solarium(raz w tyg)biorąc octan upristalu ?

Nic nie wskazuje na to, żeby opalanie w solarium było przeciwwskazane podczas terapii octanem uliprystalu.

Mam 23 lata, stwierdzono u mnie 3 cm mięśniaka, żyje w przekonaniu, że to nienormalne u tak młodej dziewczyny jak ja i musi być to co znacznie poważniejszego? Jak mam walczyć z takimi myślami, czy jet wiele pacjentek w moim wieku z podobnym problemem?

Bezobjawowe nieduże mięśniaki u kobiet w 3 dekadzie życia to wcale nie jest rzadkość. Nie znamy dokładnej skali tego zjawiska ponieważ niewiele kobiet w tym wieku nie posiadających żadnych niepojących je objawów poddaje się badaniu USG. W takich przypadkach jak opisany w zapytaniu, należy uspokoić pacjentkę i obserwować zachowanie się mięśniaka np. mierząc jego wymiary po 6 miesiącach.

od dwóch miesięcy wiem ze mam mięśniaki macicy jest ich 6 sztuk miałam usg doktor przepisał mi desogestrel aristo 28 sztuk 16.05 dostałam miesiączkę trwała 9 dni i 4 06 dostałam obfite krwawienie mam pytanie i co powinnam iść jak najszybciej do lekarza

Zdecydowanie tak – należy zawsze w przypadkach mnogich, objawowych mięśniaków rozważyć plusy i minusy leczenia operacyjnego

Mam 2 mięśniaki: jeden środścienny w dnie macicy o średnicy 23 mm (lekko uwypukla jamę macicy), drugi śródścienny wychodzi ze ściany bocznej prawej (wymiary 31x27 mm). Macica jest położona w tyłozgięciu, tron o ograniczonej ruchomości. Mam endometriozę jajników (stwierdzoną po laporospokopii wykonanej w XI 2011 r.).
Od 6 lat staramy się z mężem o dziecko. Jestem po nieudanym zabiegu in vitro i kilku nieudanych kriotransferach. W maju 2013 r. lekarz zaproponował, w związku z leczeniem, wykonanie przed kolejnym kriotransferem - scratchingu (zadrapania endometrium), co daje większą szansę implantacji zarodka. Przed kriotranserem przyjmuję tylko Luteinę i Encorton. Scratchingu jednak nie wykonano. Zdaniem lekarza mięśniak nie pozwolił na wprowadzenie narzędzia do macicy.
Przed kolejnym kriotransferem chcę wykonać wszystkie możliwe działania, które pozwolą mi uwierzyć w powodzenie. Panie Profesorze, czy w mojej sytuacji rekomendowałby Pan zastosowanie octanu ulipristanu celem zmniejszenia mięśniaków czy jednak ich wyłuszczenie?

Opierając się na dość szczegółowym opisie sytuacji wydaje się w tym przypadku godne rozważenia wyłuszczenie mięśniaka podśluzówkowego drogą histeroskopii po uprzednim jego zmniejszeniu octanem uliprystalu.

Jestem w 2 miesiącu pierwszej ciąży (7tyg). Dzisiaj zauważyłam brązowy upław na bieliźnie wiec pospieszyłam do szpitala. Pierwsza wizyta miałam mieć dopiero 11 czerwca ale pierwsze USG odbyło sie dzisiaj. 1 żywy płód ukazał się na ekranie jednak doktor wykryła 1 mięśniak. Wypisała na karcie takie info: w trzonie macicy hyperechogeniczna przestrzeń śr. 37,8 mm (mięśniak) Rp Luteina 2x1 tabletce po.
Czy mam tego mięśniaka napewno i czy musze zażywać hormony czy lepiej otrzymać druga opinie innego lekarza? Czy zabieg będzie konieczny podczas czy po ciąży aby usunąć mięśniaka?

Na większość pytań nie można odpowiedzieć nie badając pacjentki. Co do konieczności operowania mięśniaka w ciąży, zabiegi takie wykonuje się bardzo rzadko jedynie w przypadkach dużego ryzyka iż wielkość, liczebność i usadowienia mięśniaków uniemożliwi prawidłowy przebieg ciąży.

Jestem parę dni po artoskopii kolana, zalecono stosowanie m.in. leków przeciwzakrzepowych (do mięśniowych, iniekcje). Czy równolegle mogę zacząć stosować octan uliprystalu? Jak wpływa na krzepliwość krwi w takim momencie? Grozi zatorem?

Nie wykazano niekorzystnego wpływu octanu uliprystalu na krzepnięcie i ryzyko zakrzepicy.

Jakich środków antykoncepcyjnych mogę używać jeżeli stwierdzono u mnie mięśniaki? Prezerwatywy odpadają ponieważ mam uczulenie. Lekarz zaproponował mi spiralkę ale kiedyś już ją miałam i nie mam najlepszych doświadczeń.

O ile nie ma przeciwwskazań, można u kobiet z mięśniakami stosować zarówno antykoncepcję hormonalną jak i wkładkę uwalniającą domacicznie hormon.

Mam mięśniaka macicy o rozmiarze około 14 cm, oraz torbiel na jajniku około 6cm. Lekarze ze Stanów polecili mi przyjmować m.in. preparat o nazwie Natural Estrogen ( tabletki z roślinnym wyciągiem z soi, kapusty, granatu, Pluskawicy groniastej, świerku pospolitego, dzięgiela chińskiego, lukrecji, niepokalanka pospolitego) Tylko nie jestem pewna czy przy mięśniakach mogę przyjmować naturalny estrogen?

Bardzo rzadko tak olbrzymi mięśniak nie wymaga leczenia operacyjnego. Jeżeli jednak w tym przypadku tak właśnie jest, przyjmowanie fitoestrogenów nie powinno w istotny klinicznie sposób wpływać na biologię tego guza. Ponieważ osobą pytającą jest prawdopodobnie Pani w wieku około- lub pomenopauzalnym, proponowałbym dokładniejsza diagnostykę zarówno guza macicy jak i guza jajnika

Wykryto u mnie mięśniaka wewnątrz macicy 17 mm. Mam 44 lat.Czy mam się od razu zdecydować na zabieg czy poczekać aż będzie większy?

Decyzja o interwencji operacyjnej zależy nie tyle od wielkości mięśniaka co od jego objawowości, czyli od tego czy i jak nasilone powoduje objawy. Bezobjawowy mięśniak tej wielkości na ogół nie wymaga operacyjnego leczenia.

Czy kuracja octanem uliprystalu ma sens przed leczeniem operacyjnym w postaci usunięcia mięśniaka podśluzówkowego metodą histeroskopii?

Istnieje uzasadnienie przeprowadzenia takiej kuracji szczególnie w przypadkach guzów, których wielkość źle rokuje w kontekście szansy na skuteczność pojedynczej operacji. Zmniejszenie takiego mięśniaka w rezultacie leczenia octanem uliprystalu zwiększa szanse na skuteczność jednorazowej interwencji operacyjnej.

Zdiagnozowano u mniej mięśniaka podśluzówkowego wielkości 2 cm. Nie mam żadnych objawów, ale planuję zajście w ciążę. Czy powinnam poddać się leczeniu operacyjnemu przed ciążą?

Nawet bezobjawowe mięśniaki podśluzówkowe mogą stanowić problem w kontekście zajścia w ciążę i jej donoszenia. W większości przypadków zalecamy usunięcie takiego mięśniaka drogą histeroskopową przed realizacją planów prokreacyjnych lub też w przypadkach niemożności zajścia w ciążę  lub poronień w wywiadzie.

Jestem w 8 tyg. ciąży – stwierdzono u mnie przed ciążę obecność dwóch mięśniaków o śr. 3 i 4 cm. Czy mam szansę na donoszenie ciąży?

Nie rzadko ciąża rozwija się prawidłowo w macicy mięśniakowatej. Wpływ mięśniaków na ciążę zależy od ilości, wielkości i lokalizacji mięśniaków. Najlepiej w tym względzie rokują mięśniaki uszypułowane podśluzówkowe, a także stosunkowo nieduże mięśniaki śródścienne zlokalizowane w dnie macicy.

Czy są jakieś nowe doniesienia na temat długotrwałej skuteczności terapii octanem uliprystalu u pacjentek, które nie zostały zoperowane?

W literaturze fachowej nie ma jeszcze publikacji na temat skuteczności octanu uliprystalu w okresie dłuższym niż pół roku od zakończenia 3-miesięcznej kuracji. Opierając się na doświadczeniach własnych dotyczących jak dotychczas  niewielkiej liczby pacjentek można stwierdzić, że u większości z nich obserwuje się trwałość efektu terapeutycznego do 9 miesięcy po zakończeniu terapii octanem uliprystalu. Oczywiście obserwacja ta wymaga potwierdzenia odpowiednio skonstruowanym badaniem klinicznym.

Mam mięśniaka macicy wielkości 6 cm, który szybko rośnie. Po badaniu USG ginekolog zarekomendował wykonanie badania rezonansem magnetycznym. Czy to ma sens?

Rezonans magnetyczny pozwala na obrazowanie struktur miednicy mniejszej w tym macicy i jej guzów ze znacznie większą precyzją aniżeli USG nawet jeżeli wykonywane jest przy użyciu sondy dopochwowej. Rezonans wykonany z opcją naczyniową skuteczniej niż USG pozwala na różnicowanie mięśniaka od mięsaka. Należy jednak podkreślić, że żadna z metod diagnostyki obrazowej nie daje 100% pewności w rozpoznaniu mięsaka. Często istnieje uzasadnienie „doprecyzowania” diagnozy opartej na ultrasonografii poprzez wykonanie badania rezonansem magnetycznym. Przykładem takiej sytuacji jest guz w miednicy mniejszej o niejasnym punkcie wyjścia (np. mięśniak uszypułowany vs. lity guz jajnika).

W grudniu 2012r. stwierdzono u mnie 2 mięśniaki macicy; niewielkie i zostałam poinformowana o tym, że co kilka miesięcy mam je kontrolować; obfite, długotrwające miesiączki wciąż się powtarzały, więc udałam się do innego lekarza, który po badaniu usg stwierdził, iż mam 4 mięśniaki, zalecił pobranie materiału do badania, w wyniku którego stwierdzono: wyskrobiny z kanału szyjki i wyskrobiny z jamy macicy - w obu przypadkach - polypi endocervicales i polypi endometrii. Lekarz przepisał orgametril, na trzy miesiące dawkowania (skutki uboczne brania: obfite pocenie się), po czym miesiączka skróciła się czasowo ale jest równie obfita jak wówczas, gdy trwała 8-9 dni. Obecnie ma bóle podbrzusza i zastanawiam się, do którego lekarza mam się udać, bo jak na razie, żaden nie wie, co ma ze mną począć.

Jedynym progestagenem zarejestrowanym do leczenia mięśniaków macicy jest octan uliprystalu. W tym przypadku poza mięśniakami macicy potencjalnym powodem nieprawidłowych krwawień może być polipowaty rozrost śluzówki macicy. Decyzja o optymalnym leczeniu, tak jak w każdym przypadku, tak również z w tym wymaga analizy wszystkich czynników w tym, wieku pacjentki, nasilenia objawów, obrazu ultrasonograficznego, wyniki biopsji endometrium itp. Przy współistnieniu zmian w mięśniu macicy i endometrium wdraża się dość często leczenie operacyjne szczególnie u pacjentek około- i menopauzalnych.

Jestem po zabiegu wyłuszczenia mięśniaka o średnicy 10cm, operacyjnie (Laparotomia nadłonowa). Miałam miesiączkę 10 kwietnia, zabieg 25 kwietnia. Pytanie: czy krwawienie, które miało miejsce 27-29 kwietnia, niewielkie jak na moje wcześniejsze doświadczenia, mam potraktować jako nową erę mojego miesiączkowania - była taka sugestia, ale mi się wydawało, że 3 dni to za mało... - czy raczej jako reakcję pooperacyjną i oczekiwać miesiączki w starym rytmie? Poszukuję jakiegoś punktu odniesienia co do oceny, w której fazie cyklu właściwie jestem.

O tym jaki wpływ leczenie operacyjne ma na obfitość i rytm miesiączek pacjentka dowiaduje się po okresie kilku miesięcy od zabiegu po obserwacji kilku krwawień miesiączkowych. Krwawienie z macicy o niewielkim nasileniu kilka dnia po zabiegu operacyjnym może być elementem niepowikłanego przebiegu pooperacyjnego szczególnie w przypadku kiedy podczas wyłuszczania mięśniaka doszło do otworzenia jamy macicy.

Witam serdecznie, mam 50 lat, dotąd miesiączkowałam regularnie. Od stycznia b.r. miesiączka wydłuża się, przy czym nie jest bardzo obfita. Miewam bóle w okolicy krzyżowej. USG wykazało niedużego mięśniaka oraz zmianę na prawym jajniku. M-c temu wykonano u mnie w celu diagnostycznym zabieg abrazji. Wynik OK. Przed zabiegiem lekarz wykonujący USG dopochwowe stwierdził, że oba jajniki są czyste. 2 Dni temu ponowne USG wykonane w szpitalu przez innego lekarza wykazało zmianę na prawym jajniku. Podobno jest to zmiana lita o wym.3,95cm.W mojej ocenie badanie zostało wykonane bardzo szybko, trwało może 30 sekund /lekarz bardzo się śpieszył, bo inne pacjentki czekały/, pytanie, czy dokładnie. Mimo, że mój lekarz prowadzący, który skierował mnie na diagnostykę, sugerował, że obraz nie jest jednoznaczny/ wygląd jajnika za każdym razem zmienia się, cyt."jajnik szaleje”/, zostałam zakwalifikowana na operację. Czytałam, że można pomylić mięśniak z litym guzem jajnika, a mięśniaki sporadycznie występują pojedynczo. Czy prawdopodobieństwo pomyłki jest duże? Czy warto skonsultować się z innym lekarzem?

Decyzję o operowaniu pacjentki w wieku 50 lat z podejrzeniem niedużej zmiany w obrębcie jajnika podejmuje się w oparciu o dokładne badanie ultrasonograficzne sondą przezpochwową oraz badanie tzw. markerów nowotworowych (np. test ROMA)

szukam bliższych informacji na temat nowych metod leczenia mięśniaków - miolizy, kriolizy i metody ultradźwięków MRgFus. Czeka mnie standardowa operacja wg. mojej ginekolog/od 4 lat/ mam 51 lat i jestem sama, więc jestem gotowa zaryzykować i spróbować nowych rozwiązań, ale nie wiem, do kogo i gdzie można się zgłosić- byłam u kilku ginekologów w okolicy, ale wszyscy mogą mnie umówić najwyżej do chirurga ew. dać receptę na leki hormonalne. O ulipristalu nie słyszeli. Embolizacją straszą, że się tylko nacierpię a potem i tak trzeba zrobić operację. Z góry dziękuję za infornacj

Ze względu na ograniczone i niejednoznaczne wyniki badań nad skutecznością kriolizy czy ultrasonolizy mięśniaków metody te nie doczekały się, przynajmniej dotychczas, szerszego zastosowania w praktyce. Inna sytuacja dotyczy embolizacji tętnic macicznych która w naszym kraju stosowana jest już od kilkunastu lat. Nasze doświadczenia wykazują, że jedynie w znikomym odsetku przypadków pacjentki w obserwacji do 7 lat (takim materiał na razie dysponujemy) wymagają leczenia operacyjnego po embolizacji. Dobre doświadczenia dotyczą również stosowania octanu uliprystalu.

Czy mięśniaki mogą wpłynąć na brak miesiączki i na jak długo?

W bardzo rzadkich przypadkach mięśniak macicy ze względu na jego usytuowanie i wielkość może uniemożliwiać odpływ krwi miesiączkowej z jamy macicy. Towarzyszą temu zwykle ostre dolegliwości bólowe w trakcie miesiączki wymagające interwencji zabiegowej

Bardzo proszę o informację. Mam 49 lat i dwa mięśniaki, które przez pół roku urosły z 4 cm do 6 cm. Wcześniej miałam bardzo obfite miesiączki, jednak od 3 miesięcy wszystko się uregulowało (piłam zioła od zielarza). Mój ginekolog jest niezdecydowany, każe mi podjąć decyzję - wycinać, czy nie. Nie czuję żadnych dolegliwości. Nic mnie nie boli.

W przypadku dwóch bezobjawowym mięśniaków 6-centymetrowych decyzja o leczeniu zależy od wieku i statusu menopauzalnego pacjentki. W wybranych przypadkach dopuszczalna opcją jest tzw. postępowanie wyczekujące tj. okresowe badanie z obserwacją wielkości mięśniaka.

Witam, mam 52 lata, 2 mięśniaki śródściennne 45 i 30 mm. Przez 3 lata nosiłam wkładkę (lewonorgestrel) , która zlikwidowała krwotoczne miesiączki co unormowało morfologię, natomiast pozostało plamienie bez związku z cyklem. Mięśniaki uległy nieznacznemu zmniejszeniu. Po 3 latach wydaliłam wkładkę wraz ze skrzepem po czym nastąpił krwotok. Po tym zdarzeniu dostałam lek-octan uliprystalu - po 10 dniach krwawienie ustało. Czy po zakończeniu leczenia (które może trwać tylko 3 miesiące) mogę ponownie założyć wkładkę? Czy nie są do dwie przeciwstawne terapie - przecież lek modyfikuje aktywność progesteronu, a lewonorgestrel właśnie progesteron uwalnia w macicy? Jeśli nie wkładka to jakie leczenie mogę rozważyć po zakończeniu farmakoterapii?

Przebycie kuracji octanem uliprystalu nie stanowi przeciwwskazań do stosowania wkładki wewnątrzmacicznej uwalniające progestagen jakkolwiek lek ten zarejestrowany jest do zastosowania przedoperacyjnego, oczywiście o ile pacjentka wyrazi na takie leczenia zgodę.

Pytanie: Witam, bardzo proszę o odpowiedz...Mam 41 lat, wczoraj byłam na badaniu kontrolnym u ginekologa. Mam mięśniaka, który przez ostatnio 14 m-cy urósł o ok 1 cm, dodatkowo pojawił się nowy 1cm( lekarz uznał ze mogę spróbować leczenie nowym lekiem, ewentualnie wycięcie trzonu macicy.
Dodam ze poza obfitym krwawieniem tylko w 2 d.c, nie mam innych dolegliwosci.Miesniak jest na przedniej ścianie i, podchodzi pod pęcherz, Bardzo proszę o odpowiedz czy taki wzrost mięśniaka jest niepokojący, czy to jest szybki wzrost?.Ze zdenerwowania nie dopytałam: ( i na co mogę liczyć po zastosowaniu leku?).
W lipcu 2010-3,6
marzec 2012-4,57
kwiecień 2013-5,8x5,5

Wzrost mięśniaka o koło 1 cm w okresie ponad roku nie wydaje się niepokojący. Po leczeniu octanem uliprystalu należy spodziewać się istotnego zmniejszenia wielkości mięśniaka.

Mam 32 lata niedawno w marcu przeszłam operację laparotomii usunięcia mięśniaków, wyłuszczono mi aż 4 mięśniaki, przed operacją miałam robione USG i na trzonie macicy jest pęcherzyk Nabotha, mam pytanie, co to za pęcherzyk???Po operacji byłam na badaniu kontrolnym i powiedziano mi, że mam nadżerkę, jak się ją leczy? Czy w moim wieku leczy się ją poprzez wymrażanie czy inna metodą, jeszcze nie rodziłam? Czekam najpierw za wynikiem cytologii. Czy zaparcia mogą również powodować powstawanie mięśniaków macicy, od listopada tamtego roku mam hemoroidy odbytu, które czasami krwawią? Jest również niska hemoglobina a podwyższone są płytki krwi.

Tzw. torbiel Nabotha jest to twór w szyjce macicy zawierający śluz i powstający w rezultacie zastoju wydzieliny śluzowej w gruczole, którego ujście do pochwy ulega zamknięciu. Zmiany takie nie występują w obrębie trzonu macicy. Decyzję co do sposobu leczenia zmian na szyjce macicy podejmuje się po wykonaniu badania cytologicznego i ewentualnie kolposkopii oraz badania w kierunku infekcji wirusem HPV. Zaparcia nie powodują powstania mięśniaków, ale zależność ta może być odwrotna.

Jaka jest pewność, że po kuracji octanem uliprystalu mój mięśniak zmniejszy się na tyle, że zabieg operacyjny stanie się łatwiejszy?

W medycynie prawie nigdy nie może operować pojęciem „pewności” jeśli chodzi o efekty leczenia. W przypadku każdego rodzaju terapii farmakologicznej istniej jakiś odsetek pacjentów, którzy nie odpowiadają na terapię. Powód braku reakcji na leczenie farmakologiczne jest zwykle złożony, a to czy dana pacjentka zareaguje i w jakim stopniu na leczenie jest na ogół nieprzewidywalne przed jego rozpoczęciem. Tak rzecz się również ma w odniesieniu do leczenia octanem uliprystalu. Najnowsze dane wykazują, że ponad 80% pacjentek leczonych octanem uliprystalu reaguje na kurację istotnym zmniejszenie wielkości mięśniaka i znaczącym złagodzeniem lub całkowitą eliminacją objawów klinicznych towarzyszących mięśniakom. Żadna inna metoda leczenia farmakologicznego mięśniaków nie posiada lepszych statystyk jeżeli chodzi o odsetek kobiet odpowiadających w sposób zadowalający na leczenie.

Po kuracji farmakologicznej średnica mięśniaka zmniejszyła się u mnie o 2 cm (z 8 cm). Lekarz poinformował mnie, że guz zmniejszył się o trzydzieści klika procent. Dwa z ośmiu to nie trzydzieści kilka a 25%. Czy doktor się pomylił?

Największy wymiar osiowy mięśniaka (to nie koniecznie jest średnica, ponieważ mięśniaki nie zawsze mają kształt kulisty) to co innego niż objętość mięśniaka obliczona np. przy użyciu techniki 3D Live, gdzie podstawą obliczenia jest pomiar kilku płaszczyzn na przekroju guza. Dlatego też procentowa redukcja objętości guza może być istotnie większa niż procentowe zmniejszenie jego największego wymiaru osiowego. Zachęcam do lektury dostępnych na portalu www.miesniakimacicy.pl materiałów dotyczących techniki pomiaru objętości mięśniaków.

6 lat temu miałam amputację trzonu macicy. Obecnie w wyniku badania usg okazało się, że jest mięśniak na szyjce o wielkości 18 x 20 mm w okolicy kikuta szyjki. Czym to może być spowodowane oraz czy znów będę musiała poddać się operacji tym razem usunięcia szyjki?

To zależy od tego czy i jakie objawy powoduje ten guz, jak wygląda w USG lub rezonansie magnetycznym oraz jaką ma dynamikę wzrostu. Ważny jest także wiek pacjentki.

Od 5 Lat mam w opisie lekarskim macica mięśniakowata. Lekarz kazał usunąć.
Gdzie bezpiecznie usunąć, ale tez leczyć. Czy w moim przypadku można zastosować operacje laparoskopowo? Żeby jednak nie usuwać macicy?

Decyzja o sposobie leczenia mięśniaków zależy od nasilenia towarzyszących im objawów, lokalizacji i wielkości a także liczby guzów. Posiadając tę wiedzę lekarz podejmuje decyzję indywidualnie szacując relację korzyści do ryzyka u każdej pacjentki odrębnie.

Mam 52 lata, jestem miesiąc po usuniecie macicy wraz z przydatkami, proszę mi powiedzieć czy powinnam mieć zbadany poziom hormonów zanim rozpocznę kurację hormonalną.

Pomiary stężeń hormonów nie są konieczne do kwalifikacji do terapii hormonalnej w takim przypadku. Decyzja ta zależy od nasilenia objawów menopauzalnych oraz  istnienia przeciwwskazań do hormonoterapii.

Mam 32 lata ,jeszcze nie rodziłam dzieci, a bardzo bym chciała chociaż dwoje, wczoraj wykryto u mnie 3 mięśniaki macicy, powiedziano mi że mogę nie mieć dzieci jeśli je usunę, skierowano mnie do poradni ginekologicznej do Poznania żeby zrobili operację oszczędzająca. Na czym taka operacja polega, czy będzie możliwość zajścia w ciążę, jakie jest ryzyko gdyby sie nie usunęło tych mięśniaków, czy po usunięciu mięśniaków są one odnawialne ???? Proszę o szybką odpowiedz.

Chodzi zapewne o operację laparoskopową, która polega na usunięciu guzów „przez dziurkę od klucza” bez otwierania jamy brzusznej. To czy po takiej operacji pacjentka zachodzi w ciążę i ją donosi zależy od stopnia uszkodzenia macicy przez zabieg, lokalizacji i wielkości guzów, powstania zrostów pooperacyjnych i kilku jeszcze czynników. Mięśniaki mogą powstawać ponownie po ich usunięciu.

Mam zdiagnozowanego mięśniaka - duży ok 7 cm.
Dnia 1 lutego miałam podany domięśniowo zastrzyk wywołujący menopauzę - difterelinę - ( był to drugi dzień cyklu ).Do dnia dzisiejszego mam krwawienie. Czy to jest normalne?

Leki z tej grupy nie działają natychmiastowo i nie zawsze są skuteczne w zakresie szybkiej redukcji obfitości krwawienia. Przy dużych guzach, szczególnie zlokalizowanych podśluzówkowo efekt może być znacznie poniżej oczekiwań.

Mam 61 lat. Stwierdzono na USG/ zmiana lita o konsystencji mięśniaka 54/37mm .Czy można go usunąć przy pomocy termoterapii laserowej lub krioterapii? Jeżeli tak, to gdzie? mieszkam w Łodzi.

To czy mięśniak nadaje się do operacji laparoskopowej zależy nie tyle od wielkości ile od jego lokalizacji. Krioterapia mięśniaków nie znajduje na razie miejsca wśród uznanych metod leczenia mięśniaków podobnie jak termoterapia.

Jestem w takcie kuracji octanem uliprystalu z powodu licznych mięśniaków macicy powodujących krwotoki miesiączkowe. Po pierwszym miesiącu terapii nadal krwawię chociaż mniej obficie niż przed leczeniem. Czy z tego wynika, że przyjmowane przeze mnie leczenie jest nieskuteczne?

Skuteczność terapii będzie można ocenić po pełnych trzech miesiącach jej trwania w oparciu o ustąpienie objawów oraz w oparciu o zmniejszenie objętości mięśniaków. Nie wszystkie pacjentki leczone octanem uliprystalu reagują natychmiastowym ustąpieniem objawów z macicy, u niektórych z nich objawy mięśniaka cofają się lub znacząco zmniejszają po kilku lub kilkunastu tygodniach. Nie oznacza to jednak, że u tych ostatnich efekt końcowy leczenia jest gorszy niż u tych, u których krwawienie ustąpiło już po kliku dniach przyjmowania leku.

Mam 32 lata, nie mam dzieci, występują u mnie obfite miesiączki, skutkiem których jest anemia. Stwierdzono u mnie trzy mięśniaki podśluzówkowe, z czego jeden ma średnicę 4 cm. Planuję jak najszybsze zajście w ciążę. Zaproponowano mi histeroskopowe usunięcie mięśniaków. Obawiam się, czy zabieg ten nie zmniejszy moich szans na zajście w ciążę. Czy moje obawy są słuszne?

Każda operacja histeroskopowa może skutkować powstaniem zrostów wewnątrzmacicznych utrudniających lub uniemożliwiających zajście w ciążę. Jakkolwiek dzieje się tak rzadko nie można wykluczyć tego typu niepożądanego efektu takich operacji. W tym przypadku podobnie jak w każdym innym tego typu lekarz musi rozważyć na ile mięśniaki stanowią problem w zajściu w ciążę i jej donoszeniu i na ile ich usunięcie będzie korzystniejsze z punktu widzenia planów prokreacyjnych pacjentki w porównaniu z zachodzeniem w ciążę bez operacji. Jest to na ogół bardzo trudna decyzja, do podjęcia której potrzebna jest wiedza o pacjentce znacznie bardziej szczegółowa niż ta, która zawarta jest w pytaniu pacjentki.

Jestem przygotowywana do wycięcia mięśniaka śródściennego, który był wielkości 5 cm. Zalecono mi kurację octanem uliprystalu i po trzech miesiącach mięśniak zmniejszył się do rozmiaru 28 mm. Czy można uznać efekt leczenia tym lekiem za zadowalający i czy operacja jest konieczna (w międzyczasie przestałam krwawić z macicy i hemoglobina powróciła do normy)?

Prawie 50-procentowa redukcja wielkości mięśniaka stanowi bardzo dobry efekt leczenia octanem uliprystalu. Z faktu, iż octan uliprystalu zarejestrowany jest do leczenia przedoperacyjnego nie wynika, że istnieje „obowiązek” poddania się operacji po zakończeniu terapii tym lekiem. W dużych badaniach przedrejestracyjnych przewie co druga pacjentka leczona octanem uliprystalu rezygnowała z leczenia operacyjnego . U podłoża takich decyzji najczęściej leżała znaczna poprawa  samopoczucia pacjenta i ustąpienie objawów towarzyszących mięśniakom macicy. W takich przypadkach zgodnie z życzeniem pacjentki i respektując jej decyzje obserwujemy zachowanie się mięśniaka po zakończonej terapii octanem uliprystalu. Dostępne w tym momencie wyniki badań wskazują na to, że przynajmniej w okresie pół roku po zakończonej terapii utrzymany jest efekt leczenia tym lekiem.

Na czym polega zabieg usunięcia mięśniaków, czy po tym zabiegu przebywa się na zwolnieniu czy można wrócić zaraz do pracy?

Na tym portalu dostępne są artykuły omawiające w sposób przystępny technikę zabiegów operacyjnych usunięcia mięśniaków. Zachęcam do lektury tych artykułów.

Okres rekonwalescencji po operacji mięśniaków macicy zależy od techniki operacyjnej (endoskopia czy laparotomia), ewentualnych powikłań, współistniejącej anemii itp.

Od ok.3 miesięcy jestem osłabiona, mam obniżoną odporność, miewam zawroty głowy, nie wyraźnie widzę (brak ostrości widzenia), jestem zmęczona, nie mam siły, energii. Czy mięśniak może być przyczyną osłabienia (czy to są objawy anemii)Dodam, że Miesiączki są obfite w pierwszych 2-3 dniach, potem krwawienie jest małe, skąpe, Zawsze są skrzepy a przed okresem plamienia. Miesiączka jest regularna.

Objawy tu wymienione mają raczej charakter wtórny w stosunku do anemii, a nie są pierwotnym skutkiem posiadania mięśniaków.

Czy istnieją inne rozwiązania? mniej ryzykowne, które można byłoby zastosować w mojej sytuacji?

Wybór metody leczenia mięśniaka pozostaje w wyłącznej gestii lekarza prowadzącego pacjentkę. Takich decyzji nie można a nawet nie wolno podejmować „korespondencyjnie” bez pełnej wiedzy o pacjentce i bez jej fizykalnego badania.

Jakie są powikłania po operacji oszczędzającej?

Jak po każdej operacji również po miomektomii występuje pewne ryzyko powikłań. Najczęstsze to powikłania krwotoczne lub infekcyjne. Niekiedy powikłanie operacji oszczędzającej macicę wymaga poszerzenia zakresu zabiegu i wycięcia macicy.

Czy wyłuszczenie mięśniaka ma wpływ na życie intymne? Po jakim czasie można wrócić do aktywności seksualnej i po jakim czasie można starać się o dziecko? Czy istnieją jakieś statystyki udanych porodów?

Zależy to od tego czy sam mięśniak wpływał negatywnie na jakość współżycia. Jeżeli nie to wyłuszczenie mięśniaka na ogół pozostaje bez wpływu na jakość życia seksualnego. Po zabiegu wyłuszczenia mięśniaka większość pacjentek powraca do normalnej aktywności (w tym również aktywności seksualnej) w ciągu kilku tygodni po zabiegu. Zwykle zalecamy pacjentkom nie zachodzenie w ciążę przez okres 3-6 miesięcy po operacji usunięcia mięśniaka macicy.

Co dzieje się z mięśniakiem w czasie ciąży (wzrasta, maleje, rozpłaszcza się, zanika)?

Na ogół mięśniaki podczas ciąży nie wzrastają.

Czy rozmiar i umiejscowienie ma wpływ na rozwój płodu, przebieg ciąży i poród?

To czy mięśniak niekorzystnie wpłynie na przebieg ciąży i porodu zależy od wielkości guza, ilości mięśniaków oraz ich lokalizacji. W przypadku mnogich mięśniaków podśluzówkowych odsetek poronień może być bardzo wysoki (powyżej 70%), podczas gdy w przypadku drobnych mięśniaków podsurowicówkowych ryzyko poronień nie wzrasta w ogóle.

Czy z powodu mięśniaka mogę urodzić przedwcześnie?

Mięśniaki zwiększają ryzyko porodu przedwczesnego, chociaż nie wszystkie i nie w każdej lokalizacji.

Chciałabym prosić o wyjaśnienie moich wątpliwości. Mam dużego podsurowicowkowego mięśniaka macicy (10x15) oraz dwa mniejsze o takim samym charakterze.. Zostałam zakwalifikowana do miomektomi, jednak boje sie operacji i ewentualnych powikłań. Lekarz, który ma przeprowadzać zabieg powiedział, ze będzie to operacja "oszczędząjaca". Wiem, ze zdarza się to dość rzadko, ale jednak są przypadki usunięcia całej macicy ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia pacjentki. Miesiąc temu poroniłam w 21 tygodniu i była to moja pierwsza ciąża. Mam 36 lat i chciałabym jeszcze mieć szanse na dziecko.
Gdy znalazłam informacje o embolizacji i gdzie sie ja wykonuje od razu stwierdziłam, ze to idealna alternatywa. Wczoraj udałam się na wizytę do ginekologa z prośba o skierowanie na wszystkie potrzebne badania do wykonania tego zabiegu. Lekarka byla sceptyczna. Stwierdziła, ze powinnam sie zastanowić nad miometomią, gdyż daje większe szanse na zajście w ciażę w przyszłości. Zwróciła moja uwagę na ewentualne komplikacje po embolizacji. Konkretnie powiedziała, ze istnieje ryzyko niedokrwienia macicy po tym zabiegu, gdyż tętnica maciczna zostanie zamknięta, co spowoduje niedokrwienie tej części macicy, w konsekwencji utrudniając bądz wręcz uniemożliwiając zagnieżdzenie się zarodka lub/i wszystkie inne komplikacje. Z przypadków, które są wyszczególnione na Państwa stronie internetowej, głownie są to przypadki kobiet po 40 roku życia, które jak mniemam w większości maja już dzieci i nie jest to dla nich istotna kwestia. Generalnie rzecz ujmując, z tego co mówiła Pani ginekolog, ja k i z artykułów (szczególnie anglojezycznych) wynika, ze dla kobiet, które planują dzieci bardziej wskazana jest miomektomia. Czy mógłby Pan Profesorze wyjaśnić jak za i przeciw?

Argumentacja, którą przedstawiono Pani w zakresie wyboru między embolizacją a miomektomią jest zgodna z obecnym stanem wiedzy na ten temat. Na ogół pacjentkom planujący rozród nie oferujemy zabiegu embolizacji tętnic macicznych, ponieważ dostępna na ten temat wiedza wskazuje na mniejsze ryzyko powikłań położniczych po miomektomii aniżeli po embolizacji.

Mam mięśniaka podsurowicowkowego 13/9 mm, planuje zabieg operacyjny , który ma być przeprowadzony droga brzuszna. O nowym leku ( Esmia) słyszałam od lekarzy różne opinie : ze na jedne pacjentki działa ( redukcja mięśniaka ok 20 %) a na inne wogóle nie działa ten lek.
Tutaj na tronie zamieszczone sa przypadki , w których redukcja mięśniaka to ok 50%.
Czy w moim przypadku ( duży mięśniak, hemoglobina ok, miesiączki regularne bez krwawień pomiędzy okresami) warto zaryzykować i pobrać ten nowy lek?
zakładając ze jeśli mięśniak się zmniejszy w grę wchodzi laparoskopia?
I jeszcze jedno pytanie , dokuczają mi dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego ( nadkwaśność, czasami lekkie mdłości , wzdęcia) .Czy to może być spowodowane mięśniakiem - został on porównany przez lekarza do 26 tygodnia ciąży
będę wdzięczna za szybka odpowiedz , zabieg jest planowany na grudzień

Jak można zrozumieć z opisu przypadku mamy tu do czynienie z olbrzymim mięśniakiem (wielkości 26 tyg. ciąży). Technicznie bardzo trudne byłoby usunięcie tak dużego guza drogą laparoskopową. Zastosowanie octanu unliprystalu przed operacją mogłoby ułatwić przeprowadzenie zabiegu w sposób oszczędzający macicę. Jakkolwiek decyzja o sensowności zastosowania tego leku w każdym przypadku znajduje się w gestii lekarza prowadzącego.

6 dni temu usunięto mi mięśniaka podsluzówkowego poprzez histeroskopię, mięśniak miał ok 12x11mm wielkości. Do dnia dzisiejszego mam jeszcze krwawienie, nie jest ono obfite jednak się niepokoję
1) Jak długo po zabiegu może się takie krwawienie utrzymywać, czy powinnam udać się już na kontrolę do lekarza
2) Czy miesiączka /miesiączki po zabiegu może/mogą być obfite ?

Po resekcji histeroskopowej mięśniaka podśluzówkowego zwykle obserwuje się krwawienie/plamienie o tendencji gasnącej trwające kilka do kilkunastu dni. W przypadku obfitego krwawienia z macicy po takim zabiegu należy skonsultować się z lekarzem. Krwawienia miesiączkowe po tego typu zabiegach zwykle wracają do normy.

Mam 31 lat kilka dni temu byłam u ginekologa , który stwierdził że mam dwa mięśniaki. Na zdjęciu usg-robionym dopochwowo-Pan doktor zmierzył średnice i jest to 4.85mm i 4.25mm. Są to mięśniaki śród ścienne umiejscowione przy ujściu macicy (pisząc potocznie jeden po jednej stronie"drogi" a drugi po drugiej, drogą nazywam ścieżkę wędrówki plemników-nie jestem lekarzem więc opisuje to chaotycznie). Lekarz nie zalecił mi żadnego leczenia tylko kontrole za miesiąc w celu weryfikacji czy rosną czy nie. Jeśli tak będzie konieczna jest operacja-tylko wchodzi w grę dopochwowo z usunięciem macicy.Z usunięciem dlatego że mam silne tyło zgięcie macicy i 10 lat temu robioną cesarkę. Panie Profesorze mam pytanie czy nie ma innej możliwości w leczeniu mojego przypadku? Czy koniecznie trzeba wycinać macice? Nie ukrywam zanim o wszystkim się dowiedziałam i wybrałam do lekarza podjęliśmy z mężem decyzje o drugim dziecku i tak naprawdę wizyta u lekarza miała być wizytą kontrolna. Chciałam zaznaczyć ze miałam dwie spirale-jedna 3 lata a druga 5 lat wyciągnięta na początku października tego roku. Nigdy nie miałam problemów ginekologicznych. Poród przez cesarkę był tylko dlatego ze po dwóch kroplówkach nie miałam rozwarcia. Bardzo proszę o pomoc. Bardzo Dziękuje i Pozdrawiam

Opisany przypadek dotyczy dwóch bardzo małych mięśniaków (poniżej 5 mm), które są bezobjawowe. Słusznie zatem zarekomendowano pacjentce obserwację z okresową kontrolą ultrasonograficzną. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zmiany te nie dadzą o sobie znać w przyszłości i nie będą wymagały interwencji zabiegowej. Nie wydaje się również, aby tak małe mięśniaki o lokalizacji śródściennej negatywnie wpływały na potencjał rozrodczy pacjentki.

Co to jest analog GnRh?

Analogi GnRh są to starszej generacji leki do zastosowania przed operacjami mięśniaków macicy, których zadaniem jest zmniejszenie objętości guza i zahamowanie krwawień z macicy. Niestety efekty leczenia tymi analogami są w krótkiej perspektywie czasowej odwracalne -  po zakończeniu kuracji w miarę szybko mięśniak zaczyna ponownie się powiększać i powracają towarzyszące mu objawy. Niestety również tolerancja leczenia tymi analogami jest kiepska – większość pacjentek skarży się na objawy przypominające symptomy menopauzy.

Czy istnieją inne rozwiązania? mniej ryzykowne?

Od niedawna dostępny w Polsce jest lek (octan uliprystalu) o udowodnionej skuteczności w zakresie zmniejszania wielkości mięśniaków macicy i redukowania nasilenia związanych z mięśniakami objawów. Lek ten posiada rejestrację do zastosowania przed leczeniem operacyjnym jakkolwiek wiele pacjentek po kuracji 3-miesięcznej octanem uliprystalu rezygnuje z planów leczenia operacyjnego (szczególnie w okresie przedmenopauzalnym).

Czy wyłuszczenie mięśniaka ma wpływ na życie intymne? Po jakim czasie można wrócić do aktywności seksualnej i po jakim czasie można starać się o dziecko? Czy istnieją jakieś statystyki udanych porodów po takiej operacji? Czy da się sprawdzić w innych badaniach np. poprzez rezonans magnetyczny jak głęboko w macicy jest umiejscowiony mięśniak i jaka jest jego rzeczywista wielkość? Czy rzeczywiście stwierdza się to dopiero na stole operacyjnym?

Na ogół wyłuszczenie mięśniaka nie wpływa negatywnie na jakość życia seksualnego. Nie rzadko bywa tak, że usunięcie mięśniaka o bardzo dużych rozmiarach powodującego tzw. „objawy uciskowe” skutkuje wręcz poprawą jakości życia seksualnego.

Po wyłuszczeniu mięśniaka na ogół nie podejmuje się próby porodu drogami natury kwalifikując pacjentkę do cięcia cesarskiego. Wyjątkiem w tym względzie są podsurowicówkowe mięśniaki uszypułowane, których usunięcie nie powoduje wzrostu ryzyka powikłań porodowych

Zarówno ultrasonografia przezpochwowa, jak i rezonans magnetyczny pozwalają na ogół precyzyjnie zlokalizować umiejscowienie mięśniaka. Druga z wymienionych metod charakteryzuje się większą precyzją obrazowania.

Czy z powodu mięśniaka mogę urodzić przedwcześnie?, czy rozmiar i umiejscowienie mięśniaka ma wpływ na rozwój płodu, przebieg ciąży i poród?. Jak często zdarzają się poronienia? (czy istnieją jakieś statystyki). Czy zagrożone jest życie przyszłej matki i zdrowie dziecka? Co dzieje się z mięśniakiem w czasie ciąży? (wzrasta, rozpłaszcza się pod wpływem ciężaru rosnącego dziecka?). Ordynator szpitala powiedział mi, że ciąża powoduje rozpłaszczenie mięśniaka, a czasem nawet jego zanik, ale mój ginekolog tego nie potwierdził. Czytałam, że w czasie ciąży mięśniak wzrasta z powodu hormonów.

Mięśniak może być powodem porodu przedwczesnego. Zależy to od jego rozmiaru i ułożenia. Najgorzej w tym względzie rokują mięśniaki mnogie i duże. Zwiększona jest również częstość poronień pacjentek z mięśniakami. Realne ryzyko poronienia zależy od wielkości i umiejscowienia mięśniaka, a zatem uśrednione wskaźniki nijak się nie mają do ryzyka indywidualnego danej pacjentki, ponieważ w wielu przypadkach (np. niewielkie mięśniaki podsurowicówkowe w okolicy dna macicy) ryzyko poronienia nie jest wogóle zwiększone. W większości przypadków mięśniak podczas ciąży nie ulega zmianie w zakresie jego wielkości, zmieniać się może oczywiście jego konfiguracja wraz z rozwojem ciężarnej macicy.

czy jak mam mięśniaka to jak zajdę w ciąże to jest szansa, że zniknie??

Raczej nie zniknie, natomiast nie powinien się powiększać w czasie trwania ciąży.

Mam 2 mięśniaki podśluzowkowe (3cm i 4cm), stosowałam esmya i trochę się zmniejszyły, każdy około 1cm. Przygotowuję się do zabiegu histeroskopii. Jestem już po histeroskopii diagnostycznej.
Mieszkam we Włoszech i tu będę miała zabieg.
Mam pytanie .
Panie doktorze czy przy tak dużych mięśniakach mam szanse po ich usunięciu na ciąże?
Czy raczej szanse są małe? Przez mięśniaki 2 razy poroniłam.
Teraz ostatnia moja nadzieja.
Jeśli są szanse na ciąże to ile będzie musiała się goić macica po zabiegu przy tak dużych mięśniakach?

Przy tych rozmiarach mięśniaków istnieje niemała szansa na ciążę – wszystko jednak zależy od liczby usuniętych mięśniaków oraz ich lokalizacji a także doszczętności zabiegu. Przy optymalnie wykonanym zabiegu rokowanie co do ciąży jest generalnie w takim przypadku dobre.

Pół roku temu miałam cięcie cesarskie... Obok blizny zauważyłam sine miejsce. Gdy dotykałam palcem w tym miejscu, wyczułam niewielki guzek o średnicy ok 0,5cm... myślałam, że jest to normalne, ale po jakimś czasie zaczęło mnie to boleć. Czy mógłby Pan Dr mi powiedzieć, co to może być i co mam robić w tej sprawię?

Opis może sugerować endometriozę w bliźnie po c.cesarskim. USG pomoże postawić diagnozę w specjalista zaproponuje leczenie

Ca 125 mam na poziomie 146, USG wykazuje jedynie zmiany w macicy odpowiadające mięśniakom, Rezonans i Tomografia także wykazują powiększenie trzonu macicy, histeroskopia niczego nie wykazała. Miałam także PET-a, wykazał zmianę w obrębie trzonu macicy wielkości małej pomarańczy o zwiększonej pochłanialności glukozy-8,3....Skoro cytolologia i histeroskopia są ok, jajniki w tych badaniach bez zmian, to Ca może być wynikiem ewentualnego mięśniaka w ścianie trzonu macicy? Czy wyniki badań na to właśnie wskazują?

Jedyne co można w oparciu o tak lakoniczny opis powiedzieć, to to, że przypadek ten wymaga konsultacji z doświadczonym specjalistą z zakresu onkologii ginekologicznej.

Około 3 tygodnie temu, podczas rutynowego, corocznego badania ginekologicznego lekarz poinformował mnie, że zauważa w badaniu usg zmianę, która może świadczyć o wykluwaniu się mięśniaka. Zalecił badanie kontrolne za 6mcy i przepisał tabletki antykoncepcyjne (nie prosiłam), twierdząc, że to powinno pomóc...
Poszłam do lekarza, bo: bolały mnie piersi i były powiększone, napięcie miesiączkowe utrzymywało się u mnie bez przerwy, bez względu na etap cyklu, czułam, że zaczynam tyć (jestem bardzo aktywna sportowo), i że wymyka mi się to spod kontroli. Proszę o poradę, czy sposób postępowania przez lekarza był prawidłowy i czy powinnam to jeszcze skonsultować? Nadmieniam, że kończę pierwsze opakowanie pigułek (mam 38 lat), a piersi jak bolały, tak bolą, mam obolały brzuch (dołem) i tyję nadal.

Nie jest celem istnienia tego portalu ocenianie przez jednego specjalistę postępowania innego. Można natomiast powiedzieć, że tabletka antykoncepcyjna nie jest uznaną metodą leczenia mięśniaków, a do jej zastosowania u pacjentki niezainteresowanej antykoncepcja istnieją nieliczne wskazania.

Chciałabym się dowiedzieć, jak często powinnam skontrolować, czy mięśniaki nie powiększają się, co prawda w lipcu w br. stwierdzono u mnie dwa mięśniaki, a kolejna wizytę kontrolna mam dopiero na lipiec za rok. Czy powinnam wcześniej iść na kontrole, czy po prostu nie ma potrzeby na szybszą wizytę?

Częstotliwość wizyt kontrolnych i badania USG w takich przypadkach powinna być uzależniona od wieku pacjentki oraz jej planów rozrodczych a także wielkości guza i ilości mięśniaków.

Lekarz stwierdził u mnie dwu centymetrowego mięśniaka zlokalizowanego na ściance macicy. Obecnie staram się o dziecko i zastanawia mnie, dlaczego lekarz nie postanowił leczyć go. Powiedział mi, że raczej nie powinnam mieć problemów z zajściem w ciążę. Jeżeli nie uda mi się w ciągu pół roku to mam do niego przyjść. Czy to normalne, czy może powinnam zacząć się martwić? Dodam, że mam 28 lat, nie rodziłam jeszcze i nie byłam w ciąży.

Argumentacja lekarza w tym przypadku wydaje się rozsądna i zgodna z obecnym stanem wiedzy na temat niewielkich śródściennych mięśniaków u kobiet planujących rozród.

Mam pytanie mam mięśniaki na ścianie przedniej w ok. dna macicy obecny jest mięśniak sr.25mm - na ścianie tylnej trzonu obecny jest mięśniak dł.70mm. czy konieczne jest usuniecie tych mięśniaków i czy po zabiegu będę musiała brać jakieś leki, jeśli tak to jak długo. Ps. nie wiem czy usunąć czy wyłuszczyć.

7-centymetrowy mięśniak to guz dużych rozmiarów i należałoby rozważyć leczenie operacyjne lub embolizację tt.macicznych. Jeżeli operacja polega na wyłuszczeniu mięśniaków lub amputacji nadszyjkowej macicy bez przydatków, na ogół pacjentka nie wymaga podawania przewlekłego leków po operacji.

Zdiagnozowano u mnie 2 lata temu mięśniaka 1,7 cm. Obecnie ma ok 5 cm. Czy jest to szybki wzrost, który może świadczyć o jego złośliwym charakterze?

Ponieważ nie można tego wykluczyć należy przypadek skonsultować z doświadczonym specjalistą

Treść: Jeśli podczas usg ginekologicznego stwierdzono mięśniaka 8x11 cm uszypułowanego-lokalizacja z tyłu macicy (normoechogenna struktura) to:
1.Czy w grę wchodzi wyłącznie klasyczna operacja mimo braku dolegliwości bólowych czy jakiś dodatkowych krwawień poza miesiączką?
2.Jakie badania warto wykonać przed decyzją o operacji - jeśli jako pacjentka mam wątpliwości co do operacji- np. może rezonans, UPA?
3.Czy przy takich wynikach badan usg- w grę wchodzi zastosowania wkładki hormonalnej czy tez wielkość mięśniaka powoduje, że to pomysł bez sensu?
4.Czy mam szansę na laparoskopię, czy też taka lokalizacja to uniemożliwia?
5.Skąd pewność, że to mięśniak a nie np. torbiel, czy cysta?
6.Czy można przed operacją sprawdzić poprzez jakieś badanie czy jest to mięśniak, czy może mięsak?
7.Czy jest jakiś ranking szpitali specjalizujących się w operacjach mięśniaków i lekarzy tej specjalności?
8.Jak znaleźć doświadczonego, dobrego specjalistę, by zabezpieczyć się przed powikłaniami podczas operacji lub raczej ograniczyć ich ryzyko? Czy jest jakaś infolinia, na której można porozmawiać o tych problemach ze specjalistą? Jeśli tak, jaka jest opłata za taką rozmowę?
9.Czy embolizacja przy mięśniaku takich rozmiarów(11x8cm) może być przeprowadzona?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.

Od.1. Jeżeli jest to mięśniak podsurowicówkowy i uszypułowany można podjąć próbę jego usunięcia droga laparoskopową – przy tym rozmiarze guza warto jednak rozważyć jego operacyjne usunięcie

Ad.2. O konieczności zrobienia dodatkowych badań decyduje lekarz kierujący do zabiegu. Zastosowanie UPA poprzez zmniejszenie rozmiaru guza mogłoby ułatwić technicznie zabieg laparoskopowy

Ad.3. W tej lokalizacji i przy tym rozmiarze mięśniaka – zastosowanie wkładki „hormonalnej” nie ma sensu

Ad. 4  - patrz ad.1.

Ad.5. – przy wątpliwościach tego typu tj. niejednoznacznym wyniku badania USG, pomocne może być badanie rezonansem magnetycznym lub tomografią komputerową

Ad.6. Nie ma testów przedoperacyjnych w 100% wykluczających mięsaka

Ad.7.  Nic o tym nie wiem

Ad.8. Nic nie wiadomo mi o infolinii, doradzającej wybór lekarza/ośrodka. Przestrzegam przed podejmowaniem decyzji, gdzie i u kogo się leczyć w oparciu o portale typu „znany lekarz” – liczba zawartych tam opinii niepochodzących wcale od pacjentek wydaje się być ogromna.

Ad.9. Tego typu mięśniak (podsurowicówkowy, uszypułowany) nie nadaje się do leczenia embolizacją

Czy żółtawe obfite upławy mogą mieć związek z mięśniakiem śródściennym?

Rzadko objawem swoistym dla mięśniaka są upławy. Objaw taki może się pojawić w przypadku martwiczej degeneracji mięśniaka podśluzówkowego – wówczas upławy mogą mieć nawet charakter ropny.

Mam mięśniaki, nieduże, ale miesiączka to koszmar. Mam też 43 lata i chciałabym coś zrobić, żeby przestać brać wolne na czas miesiączki i nie bać się, że się wykrwawię na śmierć. Wiem, że są różne metody bardziej lub mniej skuteczne. Muszę dodać, że jestem otyła i mam nadciśnienie, co stanowi też niemały problem. Myślałam o usunięciu macicy, zostawiając jednak jajniki, słyszałam też o specjalnych wkładkach hormonalnych , ale nigdy nie używałam tego typu antykoncepcji (chociaż w tym wypadku nie o to chodzi). Nie wiem co mam zrobić, na pewno potrzebuję też odpowiedzi na kilka pytań i rozwiania wątpliwości. Proszę o pomoc.

Wszystko zależy od wielkości, lokalizacji mięśniaków oraz ich liczby. Teoretycznie każda z metod leczenia jest w tym przypadku możliwa. Decyzję o wyborze metody leczenia mięśniaków musi podjąć ginekolog posiadający pełną wiedzę o pacjentce z uwzględnieniem oczywiście jej obaw i preferencji, a także jej planów prokreacyjnych.

Mam 44 lata. Około rok temu wykryto u mnie mięśniaka śródściennego o wymiarach 30x26 mm. Mam bardzo obfite miesiączki i doprowadziło to do anemii. Lekarz zaproponował na początek leczenie lekami hormonalnymi np. Cytoprogynowa. Dodam, że leczę się na nadciśnienie i boję się brać dodatkowo leki hormonalne. Nie wiem co mam robić. Czy ten lek stosowany jest w leczeniu mięśniaków? Dodam też, że nie zlecono mi żadnych badań dotyczących poziomu hormonów tylko usg i cytologię.

Nie ma żadnych „twardych” dowodów na skuteczność terapii hormonalnych typu progestagen lub kombinacja progestagen/estrogen w leczeniu mięśniaków. Decyzję o wyborze metody leczenia mięśniaków musi podjąć ginekolog posiadający pełną wiedzę o pacjentce z uwzględnieniem oczywiście jej obaw i preferencji.

Wykryto u mnie mięśniaka mam 31lat i teraz do tego przyszły takie objawy jak wymioty żółcią, bóle podbrzusza, brzuch mam tak duży jak bym była w ciąży, silne upławy, kiedy uprawiam seks z mężem to wszystko mnie boli. Nie wiem co mam robić. Czy to jest powód do tego, żeby sie martwić. Proszę o odpowiedź co mam w tej sytuacji robić. Z góry uprzejmie dziękuję za odpowiedź.

Objawy ze strony przewodu pokarmowego (wątroby) nie mają raczej nic wspólnego z mięśniakiem – sugerowałbym USG jamy brzusznej w kierunku kamicy dróg żółciowych. Ewentualny związek przyczynowo-skutkowy mięśniaka z upławami i bolesnymi stosunkami można ocenić poddając Panią badaniu przez ginekologa do czego gorąco zachęcam.

Mam 47 lat. Zdiagnozowano u mnie dwa mięśniaki gładkokomórkowe śródścienne macicy o wielkości 7/5 oraz 4/3. Jestem po badaniu patomorfologicznym z wynikiem: śluzówka trzonu w części polipowato uformowana z obrazem nasilonej sekrecji. Nie mam większych dolegliwości. Wyniki z krwi dobre. Cytologia dobra.
- Czy w moim wieku bezpieczne byłoby systematyczne obserwowanie tych mięśniaków z nadzieją, że po menopauzie się zmniejszą lub zanikną, czy raczej wskazana byłaby operacja?
- Czy zastosowanie leku provera pozwoliłoby mi uniknąć operacji?
- Czy stosowanie mieszanek ziołowych na mięśniaki jest bezpieczne?

Po menopauzie, w większości przypadków mięśniaki przestają rosnąć lub ulegają regresji. A zatem strategia wyczekująca (z ewentualnym zastosowaniem octanu uliprystalu) w niektórych przypadkach kobiet w wieku przedmenopauzalnym może mieć szanse powodzenia. Decyzję zawsze musi rozważyć ginekolog posiadający pełną wiedzę o pacjentce z uwzględnieniem oczywiście jej obaw i preferencji. Nie ma żadnych „twardych” dowodów na skuteczność progestagenów w leczeniu mięśniaków. Mieszanki ziołowe są na ogół bezpieczne, ale ich skuteczność w leczeniu mięśniaków jest taka sama jak mycie głowy.

Czy w czasie trwania miesiączki można wykonać operacje wycięcia mięśniaków i macicy?

Tak, jeśli są wskazania do nagłego wykonania zabiegu (np. krwotok z macicy). W przypadkach planowych zabiegów powinno się tego typu operację przeprowadzać po zakończeniu krwawienia miesiączkowego.

Dzień dobry chciałam Pana zapytać jakie jest ryzyko nieudanego zabiegu odnośnie usunięcia mięśniaków macicy. Moja mama (63l.) miała jakiś czas temu taki zabieg wykonywany coś się nie powiodło i dostała przerzuty na organy wewnętrzne (przynajmniej tak określił się lekarz ją prowadzący), w celu walki z chorobą podawał jej chemie, niestety pogorszyło jej to stan zdrowia, po czym podał jej chemie w tabletkach. Teraz jest pewien że może jej pomóc znowu chemia, ale poinformował ją że to będzie musiało odbyć się leczenie farmakologiczne w dwóch zabiegach, a to niestety jest kosztowne ok.30tys.zł.

Mięśniaki macicy są guzami łagodnymi i nie powodują przerzutów.

Od trzech lat nieskutecznie próbuję zajść w ciążę. Jestem po nieudanym IVF i kriotransferze. Lekarze znaleźli u mnie mięśniaka macicy, ale tylko jeden lekarz uważa że on jest powodem mojej niepłodności i proponuje go usunąć. Inni ginekolodzy uważają że ten mięśniak jest zbyt mały i tak ułożony ze nie powinien zagrażać ciąży.
Jestem skłonna usunąć mięśniaka, ale jakie są szanse, że usunięcie pomoże? Jaki zabieg usunięcia byłby tu wskazany i ile czasu po zabiegu mogę próbować zajść w ciążę ponownie? Czy na taki zabieg muszę mieć skierowanie od mojego ginekologa?

Wszystko zależy od lokalizacji i wielkości mięśniaka. W niektórych przypadkach, szczególnie mięśniaków podśluzówkowych,  operacja przed zajściem w ciążę zwiększa szansę na sukces prokreacyjny, a w innych odwrotnie. A więc decyzja nie jest łatwa, musi być podjęta przy pełnej wiedzy o przypadku i po rozważeniu relacji korzyści do ryzyka

Czy mięśniaki macicy mogą powodować obfite, wodniste upławy?

Rzadko, jakkolwiek objaw taki może się pojawić w przypadku martwiczej degeneracji mięśniaka podśluzówkowego – wówczas upławy mogą mieć nawet charakter ropny.

W opisie histopatologicznym zdiagnozowano u mnie endometrium in stadio focalis cum dysplasia levis mam pytanie na ile te mięśniaki są groźne.

Nie można na to pytanie odpowiedzieć bez zapoznania się z pełnym brzmieniem wyniku badania histopatologicznego (cytowany w pytaniu jest przepisany błędnie) i bez pełnej wiedzy o przypadku (wywiad, badanie fizykalnie, USG itp.)

Witam serdecznie! Mam na imię Dorota mam 47 lat. Mam mięśniaki od 04/2004r, w którym było ich dwa 14,2mm i 2,2mm, 11/2005r 18mm i 16mm żadnego leczenia, 2006r. 30mm, 15mm,tak mam napisane na wyniku. 2010r. 4,3cm, 3cm, 2,5cm największe oraz liczne drobne, w tym roku ma największy 8cm, macica powiększona jak 8 tygodniowa ciąża, tyłozgięcie! Co mam w takim wypadku robić, nie mam obfitych miesiączek, mam czasami bóle krzyża i tak jakby bolała mnie lewa nerka. Po za tym nie mam specjalnych dolegliwości. Rodziłam siłami natury dwa razy w 1986r i 1989r wszystko było ok! Proszę o poradę co w moim przypadku, czy mogą zaniknąć przy menopauzie, czy jest ich za dużo? I czy można je jakoś inaczej usunąć jak operacja usunięcia całej macicy?

Dolegliwości bólowe pogarszające jakość życia mogą nawet przy braku krwotoków macicznych również stanowić wskazanie do leczenia operacyjnego mięśniaków. Takim wskazaniem może również być ucisk powiększonej przez mięśniaki macicy na moczowód utrudniający odpływ moczu z nerki. Po menopauzie, w większości przypadków mięśniaki przestają rosnąć lub ulegają regresji. A zatem strategia wyczekująca (z ewentualnym zastosowaniem octanu uliprystalu) w niektórych przypadkach kobiet w wieku przedmenopauzalnym może mieć szanse powodzenia. Decyzję zawsze musi rozważyć ginekolog posiadający pełną wiedzę o pacjentce z uwzględnieniem oczywiście jej obaw i preferencji.

Zdiagnozowano u mnie dużo mięśniaków macicy, pani ginekolog zleciła mi usunięcie ich wraz z macicą, czy to jest konieczne, mam bóle w podbrzuszu po za tym żadnych objawów. Mam 48 lat.

Decyzję o dopuszczalnych metodach leczenia mięśniaków podejmuje się z pełną wiedzą o pacjentce i wynikach badań dodatkowych – trudno więc z tak lakonicznego opisu przypadku odpowiedzieć jakie metody leczenia można rozważyć. Dolegliwości bólowe pogarszające jakość życia mogą nawet przy braku krwotoków macicznych również stanowić wskazanie do leczenia operacyjnego mięśniaków.

Dostałam skierowanie na usunięcie mięśniaka. Jakie badania mnie czekają przed zabiegiem? Czy potrzebne będzie szczepienie przeciw żółtaczce? I ostatnie pytanie: lekarz nie poinformował mnie jakiej wielkości jest mięśniak, nie można tego ocenić przez USG przezpochwowe??? Martwię się, że może doktor nie chciał mnie straszyć.

Oczywiście sonograficzne badanie przezpochwowe lub/i przezbrzuszne informuje o wielkości mięśniaka/mięśniaków. Co do badań przed operacją, jest to zwykle typowy zestaw, który różni się w różnych ośrodkach. W Klinice, którą prowadzę jest to morfologia krwi, rtg klatki piersiowej, podstawowe badanie układu krzepnięcia i elektrolitów. Szczepienie p/wko żółtaczce nie jest obowiązkowe, ale zaleca się wykonanie pełnego kursu szczepienia w przypadkach, kiedy operacja może być odroczona o co najmniej 6 tygodni.

Czy mięśniaka o wielkości 2,8 cm można usunąć wyłącznie operacyjnie.
Przeczytałam informacje z Państwa strony, więc wiedzę o innych metodach posiadam.
Mój ginekolog nie wspomniał o innych metodach podczas wizyty w maju. Poinformował mnie tylko o ewentualnej konieczności usunięcia mięśniaka poprzez zabieg operacyjny. Mam 42 lata.

Jeżeli niewielki śródścienny lub podsurowicówkowy mięśniak (2,8cm) jest bezobjawowy i nie ma kontekstu niepłodności można zmianę obserwować bez interwencji operacyjnej. Jeżeli natomiast mięśniak ten jest zlokalizowany podsluzówkowo i powoduje krwotoczne miesiączki, przed operacją histeroskopową można rozważyć terapię octanem uliprystalu, aby ułatwić jednoczasowe jego usunięcie. Wszystko więc zależy od lokalizacji mięśniaka i towarzyszących mu objawów.

Lekarz ginekolog zaproponował mi dwa leki na mięśniaki macicy: lek starszy analog gonadoliberyny oraz nowy lek octan ulipristalu. Bardzo boję się operacji i chciałabym skorzystać z dostępnych możliwości leczenia, tak aby spróbować uniknąć zabiegu. Który z tych leków daje mi taką szansę?

Żaden w wymienionych leków nie jest zajestrowany do stosowania go zamiast operacji w przypadkach kiedy istnieją medyczne wskazania do leczenia operacyjnego. Jeżeli jednak pacjentka nie wyraża zgody na wycięcie macicy lub usunięcie mięśniaka, lepiej rokuje zastosowanie octanu uliprystalu ponieważ w przeciwieństwie do analogów gonadoliberyny, po zakończeniu standardowej kuracji nie dochodzi do szybkiego nawrotu objawów mięśniaka oraz jego ponownego wzrostu. Korzystny efekt leczenia octanem uliprystalu obserwowany po 3-miesięcznej kuracji (redukcja wielkości mięśniaka o ok. 45%), utrzymuje się na niemal identycznym poziomie przez co najmniej 6 kolejnych miesięcy po zakończeniu przyjmowania leku podczas gdy w 6 miesięcy po zakończeniu kuracji analogien gonadoliberyny mięśniak powraca do wielkości niewiele mniejszej niż przed leczeniem.

 

Mam 45 lat, jestem przed menopauzą i chciałabym uniknąć operacji mięśniaków macicy. Słyszałam że po okresie menopauzy mięśniaki same znikają. Czy zastosowanie nowego leku octanu ulipristalu daje mi szansę uniknąć operacji i czy po okresie menopauzy mięśniaki rzeczywiście mogą zniknąć?

Na ogół mięśniaki przestają rosnąć po menopauzie czemu towarzyszy ustępowanie objawów w postaci obfitych krwawień z macicy. Nie jest to jednak regułą bez wyjątków. W każdym przypadku zwiększania się mięśniaka u kobiety pomenopauzalnej jest  wskazaniem do leczenia operacyjnego, nawet jeśli guz macicy nie daje objawów.

A zatem, w uważnie wyselekcjonowanych przypadkach, tzw. strategia „wyczekująca” w odniesieniu do mięśniaków u kobiet w wieku przedmenopauzalnym ma zatem szansę na powodzenie w kontekście uniknięcia leczenia operacyjnego.

Mój lekarz ginekolog zaproponował mi próbę leczenia mięśniaków macicy lekiem octan ulipristalu. Twierdzi że jest to nowy lek i długotrwałe działanie tego leku nie jest jeszcze do końca znane. Twierdzi jednak że warto podjąć próbę leczenia i obserwować trwałość efektu w czasie. Nawet jeśli nie uniknie się operacji to z uwagi na zmniejszenie objętości mięśniaka będzie ona mniej inwazyjna i tak jak to nazwał będzie mniejsza ,,traumatyzacja macicy”. Jakie jest zdanie Pana Profesora na ten temat? Dodam że w przyszłości będę starała się o drugie dziecko.

W wielu przypadkach sam stosuję podobna argumentację. Oczywiście nie jestem w stanie ocenić sensowności takiej argumentacji w tym konkretnym przypadku wobec braku pogłębionej wiedzy o charakterze, wielkości mięśniaka, objawów mu towarzyszących oraz wyników badań dodatkowych.

Dowiedziałam się od mojego lekarza ginekologa, że obserwacje pacjentek po zakończeniu leczenia nowym lekiem (octanem ulipristalu) trwały najdłużej 6 miesięcy i w trakcie tego okresu zmniejszone mięśniaki nie odrastały. Czy dostępne są dłuższe obserwacje? Czy są prowadzone kolejne badania nad tym lekiem?

Na razie nie opublikowano danych z obserwacji dłuższej niż 6 miesięcy jakkolwiek spodziewamy się opublikowania takich danych w niedługiej przyszłości. Tydzień temu na Światowym Kongresie Ginekologów w Rzymie przedstawiono wyniki badania, które wykazało, że zastosowanie po 3-miesięcznej kuracji octanem uliprystalu dodatkowego leczenia hormonalnego innym lekiem nie zwiększa długotrwałej skuteczności tego preparatu.

Wiem, że nowy lek octan ulipristalu stosowany w leczeniu mięśniaków macicy jest stosowany przed operacją. Znalazłam informacje na temat leku na stronie http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1103180 z której wynika, że około połowa pacjentek po leczeniu lekiem nie zdecydowała się na zabieg operacyjny. Mam 34 lata i nie urodziłam jeszcze dziecka a dowiedziałam się od mojego lekarza, że każdy nawet najmniej inwazyjny zabieg może w przyszłości utrudnić mi zajście w ciążę. Czy warto zastosować ten lek aby spróbować uniknąć operacji?

Od wszystkich zapisanych wskazań i zaleceń w medycynie są wyjątki. Ja również mam pacjentki, które po 3 miesięcznej kuracji octanem uliprystalu rezygnują z operacji (z różnych powodów). Ich decyzję oczywiście respektuję i oferuję dalszy nadzór. Informuję je także że nasza wiedza o skuteczności leczenia mięśniaków tym lekiem dotyczy okresy pół roku po zakończeniu terapii, kiedy to mięśniaki nie „odrastają”. Nie wiemy co będzie później ale też nie możemy wykluczyć, że efekt tego leczenia w zakresie redukcji masy mięśniaka oraz eliminacji towarzyszących mu objawów będzie długotrwały. Nie mamy również danych na temat losów ewentualnych ciąż po leczeniu tym lekiem, jakkolwiek przesłanki teoretyczne nie nakazują oczekiwać istotniejszych powikłań położniczych w takich przypadkach.

Wiem, że nowy lek octan ulipristalu stosowany w leczeniu mięśniaków macicy jest stosowany przed operacją. Znalazłam informacje na temat leku na stronie http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1103180 z której wynika, że około połowa pacjentek po leczeniu lekiem nie zdecydowała się na zabieg operacyjny. Mam 34 lata i nie urodziłam jeszcze dziecka a dowiedziałam się od mojego lekarza, że każdy nawet najmniej inwazyjny zabieg może w przyszłości utrudnić mi zajście w ciążę. Czy warto zastosować ten lek aby spróbować uniknąć operacji?

Od wszystkich zapisanych wskazań i zaleceń w medycynie są wyjątki. Ja również mam pacjentki, które po 3 miesięcznej kuracji octanem uliprystalu rezygnują z operacji (z różnych powodów). Ich decyzję oczywiście respektuję i oferuję dalszy nadzór. Informuję je także że nasza wiedza o skuteczności leczenia mięśniaków tym lekiem dotyczy okresy pół roku po zakończeniu terapii, kiedy to mięśniaki nie „odrastają”. Nie wiemy co będzie później ale też nie możemy wykluczyć, że efekt tego leczenia w zakresie redukcji masy mięśniaka oraz eliminacji towarzyszących mu objawów będzie długotrwały. Nie mamy również danych na temat losów ewentualnych ciąż po leczeniu tym lekiem, jakkolwiek przesłanki teoretyczne nie nakazują oczekiwać istotniejszych powikłań położniczych w takich przypadkach.

Podczas rutynowej kontroli wykryto u mnie mięśniaka 1,3 cm. Lekarka powiedziała, że wystarczy go kontrolować. Dzień ostatnia przed miesiączką pojawiły się upławy koloru szarawego bez zapachu oraz nie liczne koloru brązowego. Miesiączkę zaś miałam bardzo skąpą prawie w ogóle nie krwawiłam. Odczuwam również ból podczas stosunku, ale też nie zawsze. Mam też bóle podbrzusza i uczucie ciężkości, zdarza się też, że mam duszności. Czy są to objawy powiększającego się mięśniaka? Na co powinnam uważać? Dodam, że mam 22 lata i biorę tabletki antykoncepcyjne syndi 35.

Nie jest możliwe udzielenie porady ginekologicznej za pośrednictwem Internetu nie badając pacjentki. Część z podawanych przez Panią objawów może potencjalnie mięć związek z istnieniem mięśniaka a część na pewno nie. Objawem, na który należy zwrócić szczególną uwagę w przypadku „posiadania” mięśniaka jest obfite krwawienie miesiączkowe z obecnością skrzepów i /lub dolegliwości bólowe w podbrzuszu i/lub okolicy krzyżowej .

Czy mogę mieć wykonany zabieg embolizacji?
Mam 43 lata, nie rodziłam, nie miałam żadnych operacji ani poważnych dolegliwości ginekologicznych, miesiączkuję w miarę regularnie, co 24-28 dni przez ok.3 dni. Krwawienia dosyć intensywne, bóle krzyżowe i w podbrzuszu w normie. Dwa lata temu podczas badania usg jamy brzusznej pod kątem kamicy żółciowej stwierdzono u mnie macicę mięśniakowatą. Ginekolog stwierdził mięśniaka 5cm/6cm /przez rok się nie powiększył/ i dał mi wybór: usunięcie trzonu macicy albo obserwacja i odwlekanie zabiegu w czasie. Cytologia, czystość, kolposkopia idealne. Jestem osobą otyłą i bardzo boję się powrotu do pełnej sprawności po operacji, tym bardziej, że jestem zdana wyłącznie na siebie. Czytałam o embolizacji. Prosiłam lekarza o skierowanie na taki zabieg do Lublina, ale nie otrzymałam go, słysząc, że jest nieskuteczny i zagrażający życiu. Inny lekarz również odmówił mi skierowania. W jaki sposób /gdzie i od kogo/ zdobyć skierowanie do szpitala na embolizację? Chciałabym sprawdzić, czy się kwalifikuję, ale nie wiem do kogo, gdzie i w jaki sposób się udać. Bardzo proszę o radę.

Informacje dotyczące wykonywanej w naszym Szpitalu procedury embolizacji tętnic macicznych znajdzie Pani na stronie www.3gin.am.lublin.pl .

Witam mam kilka pytań odnośnie mięśniaków macicy:
1. Jak mogę zapobiegać ich powstaniu, ustrzec się mięśniaków macicy, dodam, że mam dopiero 25 lat
2. Czy w przypadku pojawienia się mięśniaków macicy jest konieczność operacji od razu?
3. Jakie badania muszę wykonywać i z jaką regularnością aby w jak najwcześniejszym stadium wykryć mięśniaki?

W kolejności zadanych pytań:

Ad.1 Niestety nie ma skutecznej strategii prewencyjnej w odniesieniu do mięśniaków  w odniesieniu do takich elementów jak dieta, styl życia itd.

Ad.2 Nie wszystkie mięśniaki wymagają leczenia operacyjnego postępowanie takie zaleca się na ogół w przypadkach tzw. objawach mięśniaków

Ad.3 Nie ma specjalnych badań przesiewowych czy profilaktycznych w odniesieniu do mięśniaków. Należy pamiętać, aby odwiedzać ginekologa w miarę regularnie najlepiej w odstępach rocznych.

Panie Profesorze mam podwyższony poziom HG 16.2, erytrocytów 5.2, Hematokrytu 46.3 Mam też zdiagnozowane mięśniaki macicy. Hematolog wiąże ten fakt z mięśniakami. Aspiryna w dawkach kardiologicznych powoduje krwawienia z hemoroidów. Czy Pana zdaniem powinnam usunąć mięśniaki?

Występowanie mieniaków nie powoduje wzrostu poziomu hemoglobiny erytrocytów i hematokrytów. Na ogół dzieje się odwrotnie ze względu na obfite krwawienia z macicy towarzyszące mięśniakom i to właśnie spadek parametrów czerwonokrwinkowych krwi a nie ich wzrost jest najczęstszym wskazaniem do leczenia operacyjnego mięśniaków

Witam, mam 36 lat i mięśniaka wielkości 12-10 cm podsurowicowkowego, o którego istnieniu wiem od 5 lat.
Nie powoduje większych objawów, poza sporadycznym uciskaniem na pęcherz. Chciałam zapytać jak zaawansowane są obecnie prowadzone metody leczenia, o których mowa na tym portalu i kiedy można spodziewać się ich wprowadzenia w życie w Europie?

Większość metod leczenia mięśniaków, o których mowa na tym portalu dostępna jest w naszym kraju dotyczy to miedzy innymi endoskopowych metod leczenia operacyjnego embolizacji tętnic macicznych i metod farmakologicznych (octan uliprystalu jest już dostępny w polskich aptekach od kilku miesięcy).

Witam serdecznie Panie Doktorze! Dzisiaj odebrałam wynik badania HP

1. Endometrium in stadio atrophicanos
2. Leiomyosarcoma mięsak gladokomorkowy gradus minoris
3. myometrium sine laesionibus

Ki67 (++) w około 70% komórek nowotworowych

Panie Doktorze patrzę łaskawie w Pana poczciwe oczy, proszę napisać o nadziei, która umiera ostatnia, mam małe dziecko, musze żyć!

Zakładam, że jest Pani po radykalnym zabiegu operacyjnym. Proponuję nastawić się bojowo do walki z chorobą, która jak każda inna choroba jest do pokonania. Trzymam kciuki i pozdrawiam najserdeczniej.

Nam za 2 tygodnie mieć zrobione wyłuszczenie torbiela z jajnika lewego ok.5-6cm i w prawym ok.2cm. Chciałabym się dowiedzieć na czym polega ten zabieg i jak długo trwa cały zabieg? Czy mogą być jakieś komplikacje po operacji? Wiem tylko ze mam mieć otwarty brzuch.

Na wszystkie zadane tu pytania odpowiedzieć powinien lekarz, który będzie przeprowadzał operację przed podpisaniem przez pacjentkę tak zwanego formularza świadomej zgody na leczenie operacyjne, które to formularze zostały opracowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

Mam 31 lat, nie rodziłam, ale chciałabym w przyszłości, ponad 5 lat temu zdiagnozowano u mnie mięśniaka (1 sztuka) w ciągu tych 5 lat mięśniak powiększył sie o 1 cm, nie mam dodatkowych objawów (żadnych mocnych boli ani krwawienia) Lekarz nie zaproponował żadnej terapii tylko obserwacje. Staram się sie na bieżąco kontrolować stan mięśniaka jak i nowości medyczna. Niestety z tego co wiem(przeczytałam) nie kwalifikuje sie na zabieg embolizacja - brak dolegliwości ani na leczenie hormonalne(z tego samego powodu). Czy naprawdę jedyne, co mogę robić to obserwować? Wyłuskanie mnie nie zadowala. Dziękuję za poradę.

W przypadku bezobjawowych mięśniaków o niewielkich rozmiarach w lokalizacji niezwiązanej z wysokim prawdopodobieństwem kolizji z rozwijającą się ciążą, można u kobiet w wieku rozrodczym wdrożyć jedynie obserwację kliniczną bez leczenia operacyjnego ani farmakologicznego

Witam serdecznie. Mam 3 mięśniaki. Jeden jest bardzo duży, jego rozmiar to ok 13,7 cm (przez 4 lata powiększył sie o 3 cm) dwa pozostałe to 3 i 4 cm.
Lekarz ginekolog proponował mi operacje usunięcia macicy. Jednak odwlekam wciąż decyzje, przyznam szczerze, że sama myśl o operacji mnie przeraża.
Mimo tak dużych mięśniaków, oprócz powiększonego brzucha, nie odczuwam żadnych dolegliwosci. Hemoglobina waha sie pomiędzy 10-13, pozostałe wyniki również w normie.Ca w normie.
Ostatnio przeczytałam artykuł prof. Jakiela o nowym leku, który jest szansa dla kobiet w wieku przedmenopauzalnym - mam 45 lat.
Problem polega na tym, że rozmawiałam z trzeba ginekologami i żaden z nich nawet nie słyszał to tej nowej terapii. Mieszkam w Legnicy.
Co pan o tym myśli? Czy rzeczywiście mogę w tej terapii upatrywać szansy dla siebie?

Ze względu na bardzo duży rozmiar dojmującego mięśniaka i tendencję do anemii, propozycja leczenia operacyjnego wydaje się być w tym przypadku jak najbardziej rozsądna. Z powyższych powodów można rozważyć przed operacją zastosowanie octanu uliprystalu w celu zmniejszenia objętości guzów.

Lekarz kwalifikujący mnie do operacji z powodu mięśniaków macicy stwierdził, że w moim przypadku nie wskazana jest laparoskopia ze względu na rozmiar mięśniaka (5 cm) i zaproponował operację klasyczną (z otwarciem jamy brzusznej). Jakie są przeciwwskazania do laparoskopii w takich przypadkach jak mój?

Przeciwwskazań bezwzględnych do laparoskopii jest w istocie niewiele. Nie jest takim przeciwwskazaniem średnica mięśniaka rzędu 5 cm. Tak samo ważna jak wielkość jest lokalizacja guza. Dzisiaj dostępne są urządzenia pozwalające wydobyć „przez dziurkę od klucza” relatywnie duże guzy o litej konsystencji (np. mięśniaki). Urządzenia te (tzw. morselatory) rozdrabniają masę guza przed jej wydobyciem z jamy brzusznej. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na dostępność operacji laparoskopowych w danym ośrodku jest poziom wyszkolenia personelu w zakresie wykonywania takich zabiegów oraz jakość posiadanego sprzętu.

Jaki wpływ ma wycięcie macicy na libido i komfort współżycia płciowego?

Nie powikłana amputacja nadszyjkowa macicy z pozostawieniem jajników nie powinna wpływać negatywnie na jakość życia płciowego. Również histerektomia całkowita (obejmująca usunięcie szyjki macicy) nie musi pogarszać jakości tej ważnej sfery życia. Istnieją badania pokazujące, że poprzez eliminację dokuczliwych objawów będących wskazaniem do leczenia operacyjnego, takich jak ból czy krwawienie, wiele pacjentek po wycięciu macicy odczuwa wręcz poprawę komfortu współżycia seksualnego. Czynnikiem zdecydowanie bardziej niż utrata macicy wpływającym negatywnie na jakość seksu jest usunięcie jajników, szczególnie przed menopauzą. W takich przypadkach zalecamy na ogół podawanie estrogenów do osiągnięcia przez pacjentkę wieku menopauzy.

Rozpoznano u mnie mięśniaki macicy i zaproponowano w ramach leczenia założenie do macicy wkładki uwalniającej hormon? Czy takie leczenie ma szansę powodzenia?

Skuteczność wkładki wewnątrzmacicznej uwalniającej progestagen najsilniej udowodniona jest w odniesieniu do mięśniaków podśluzówkowych. W takich przypadkach wkładka hormonalna ma szansę znacznie zmniejszyć nasilenie lub wręcz wyeliminować krwotoki miesiączkowe. Skutecznośc takiej wkładki w odniesieniu do mięśniaków śródściennych, szczególnie

Jak długo powraca się do normalnej aktywności po wycięciu macicy?

Po nie powikłanej operacji brzusznej pacjentka przebywa w szpitalu zwykle od 3 do 5 dni a następnie kilka tygodni trwa pełny powrót do normalnej aktywności. Oczywiście po zabiegach endoskopowych (laparoskopia, histeroskopia) czasy te ulegaja znacznemu skróceniu co jest główna zaletą tych metod.

Czy mięśniaki macicy mogą powodować nietrzymanie moczu?

Duże mięśniaki usytułowane w pobliżu pęcherza moczowego mogą dawać objawy w postaci częstego oddawania moczu lub retencji moczu (niemożności opróżnienia pęcherza moczowego). Stosunkowo rzadko guzy te powodują klasyczne nietrzymanie moczu tj. bezwiedne oddawanie moczu szczególnie w mechanizmie wysiłkowym (podczas kaszlu, kichnięcia itp.).

Czy można wyeliminować czynniki sprzyjające powstawaniu mięśniaków macicy na przykład poprzez modyfikację diety?

Niestety nie. Nie ma dowodów na to aby modyfikacja diety lub stylu życia skutecznie chroniła kobiety przed powstawaniem mięśniaków. Nie ma też dowodów na skutecznośc w tym względzie jakichkolwiek suplementów diety.

Na czym polegają i jakie są nie operacyjne metody wykorzystywane w terapii mięśniaków macicy?

Spośród tzw. farmakologicznych (tj. przy użyciu leków) metod leczenia mięśniaków najlepiej udokumentowaną skuteczność mają analogi GnRH oraz octan uliprystalu (UPA). Oba te leki są zarejestrowane do zastosowania pzed planowaną operacją mięśniaków i mają na celu złagodzić lub wyeliminować objawy (szczególnie krwotoki maciczne) oraz zmniejszyć wielkość guza/guzów aby zabieg operacyjny był łatwiejszy technicznie i krótszy. Zarówno analogi jak i UPA mają dobrze udokumentowaną skuteczność jakkolwiek są między nimi istotne dla lekarza i pacjentki różnice: UPA działa szybciej, efekt terapeutyczny tego jest bardziej długotrwały a profil tolerancji lepszy niż analogów GnRH.

Czy mięśniaki wpływają na płodność?

W niektórych przypadkach mięśniaki macicy mogą uniemożliwiać zajście w ciążę. Tak się na przykład dzieje kiedy mięśniaki uniemożliwiają transfer zapłodnionej komórki jajowej z jajowodu do jamy macicy lub utrudniają zagnieżdżenie wczesnego zarodka wewnątrz macicy. Najczęściej powyższe sytuacje obserwujemy w przypadkach podśluzówkowej lokalizacji mięśniaków. W większości jednak przypadków obecność mięśniaków nie indukuje niepłodności.

Lekarz wykrył u mnie mięśniaki macicy, czy to oznacza, że muszę się poddać operacji?

Nie koniecznie. W wielu przypadkach mięśniaki są bezobjawowe a pacjentka dowiaduje się przypadkowo np. podczas badania USG) o obecności mięśniaków. Wówczas kwalifikację do leczenia operacyjnego opieramy o o cenę wielu czynników takich jak:

- wiek pacjentki, jej status menopauzalny oraz ewentualne plany prokreacyjne

- wielkość i lokalizacja i liczba mięśniaka/ów

- tempo wzrostu guza w obserwacji kilkumiesięcznej

- nasilenie objawów, a szczególnie obecność anemii

- obciążenia innymi chorobami składające się na ryzyko powikłań operacyjnych

Jakie komplikacje mogą pojawić się w związku z mięśniakami w ciąży?

Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. W niektórych przypadkach mięśniaki nie dają o sobie w ogóle znać w czasie ciąży. Tak zwykle dzieje się kiedy guz jest mały i korzystnie zlokalizowany. Jeżeli jednak dochodzi do objawów zagrożenia ciąży w związku z mięśniakami to jest to najczęściej krwawienie w mechanizmie zagrażającego poronienia, objawy porodu przedwczesnego lub krwotok poporodowy w związku z nieprawidłową kurczliwością mięśnia macicy.

Mam 52 lata i stwierdzonego mięśniaka macicy, jakie leczenie jest proponowane u kobiet w moim wieku?

Kobietom po menopauzie z objawowymi mięśniakami macicy najczęściej proponuje się operację polegającą na całkowitym (z szyjką macicy) lub niecałkowitym (z pozostawieniem szyjki) wycięciu macicy. Są jedna wyjątki od tej reguły – na przykład mięśniak podśluzówkowy można zakwalifikować do operacji histeroskopowej jego usunięcia z pozostawieniem zdrowej części macicy. Operacja taka jest mniej obciążająca i wiąże się z mniejszym ryzykiem powikłań, a ponadto pacjentka w bardzo krótkim czasie powraca do normalnej aktywności.

Mam 24 lata lekarz stwierdził u mnie mięśniaka o wielkości 5 cm, planuję zajść w ciążę, kiedy powinnam usunąć mięśniaka?

Usunięcie operacyjne mięśniaka przed zajściem w ciążę jest rozważane z uwzględnieniem nie tylko wielkości guza ale również jego lokalizacji. Na przykład pojedynczy mięśniak 5-centymentowy zlokalizowany posurowicówkowo w dnie macicy nie musi negatywnie wpływać na losy ciąży. Za każdym razem podjęcie przez ginekologa takiej decyzji musi uwzględniać indywidualną kalkulację jaka będzie relacja spodziewanych korzyści do możliwego ryzyka takiego zabiegu.

Jestem w ciąży i dowiedziałam się że mam mięśniaki, czy stanowią one zagrożenie dla dziecka?

To zależy od liczby, wielkości i usadowienia mięśniaków. Najgorsze rokowanie co do losów ciąży występuje w przypadkach dużych i mnogich mięśniaków, które uniemożliwiają prawidłowe zagnieżdżenie ciąży w jamie macicy i jej rozwój. Niekiedy przy korzystnych warunkach anatomicznych decydujemy się na operację mięśniaka w ciąży, jednak bardzo rzadko korzyści takiego postępowania przewyższają ryzyko samej operacji na ciężarnej macicy. Ogromne przekrwienie mięśnia macicy podczas ciąży powoduje iż ryzyko zagrażającego życiu krwotoku podczas takiej operacji jest wysokie.

Mam mięśniaki macicy, czy istnieje duże prawdopodobieństwo, że ten problem będzie dotyczył również mojej córki?

Nie ma jednoznacznych dowodów na to, że skłonność do powstawania mięśniaków jest dziedziczona z matki na córkę w prosty sposób. Są wprawdzie wyniki badań wskazujące na pewien trend występowania rodzinnego tych guzów ale trend ten nie został jednoznacznie potwierdzony dużymi analizami epidemiologicznymi.

Jaka jest skuteczność octanu uliprystalu w porównaniu z embolizacją mięśniaków, które leczenie jest lepsze?

Podstawowa różnica między embolizacją a terapią tym lekiem polega na tym, że ta druga opcja terapeutyczna nie jest zamiast operacji ponieważ zarejestrowane wskazania do użycia tego leku (przynajmmniej w tym momencie) obejmują przygotowanie do operacji. A zatem jeśli chodzi o zastąpienie operacji inną metodą leczenia to opcją z wyboru jest embolizacja. Jeżeli natomiast celem jest optymalne przygotowanie do operacji, to rozwiązaniem w tym momencie najlepszym jest kuracja octanem uliprystalu. W perspektywie krótkoterminowej (do 6 miesięcy), skuteczność obu tych metod jest porównywalna zarówno w odniesieniu do redukcji wielkości mięśniaka jak i poprawy w zakresie objawów przez niego powodowanych, głównie obfitych krwawień z macicy.

Mam krwotoczne miesiączki, rozpoznano u mnie dużego mięśniaka macicy prponując operację. W tym momencie nie mogę się operować z powodów rodzinnych. Słyszałam o nowym leku do leczenia mięśniaków. Czy można go zastosować w celu opóźnienia operacji?

Według zaleceń producenta i dokumentów rejestracyjnych leku, octan uliprystalu (bo o ten lek zapewne Pani pyta) powinien być stosowany przez trzy miesiące chociaż istnieją badania wskazujące na to, że efekt w postaci zmniejszenia mięśniaka i ustąpienia krwotoków macicznych utrzymuje się nawet kilka miesięcy po zaprzestaniu tej kuracji. A zatem terapia octanem uliprystalu wydaje się być dobrym rozwiązaniem dla pacjentek , które z rożnych powodów pragną odroczyć operacyjne leczenie mięśniaków od trzech do sześciu miesięcy.

Przed rokiem byłam leczona analogiem GnRH. Ustąpiły krwotoczne miesiączki a mięśniak zmniejszył się o połowę, zrezygnowałam z operacji ale po kilku miesiącach mięśniak znowu dał o sobie znać i obecnie jest większy niż przed rokiem. Zdecydowałam się na operację – czy można przed operacją zastosować u mnie octan uliprystalu?

Tak. Fakt wcześniejszej kuracji analogiem GnRH nie stanowi przeciwwskazania do zastosowania octanu uliprystalu (UPA) - efekt leczenia tym lekiem powinien być co najmniej tak samo dobry jak analogiem GnRH jakkolwiek zgodnie z wynikami przeprowadzonych na ten temat badań efekt terapeutyczny UPA powinien wystąpić szybciej i być trwalszy niż po analogach .

Czy terapia octanem uliprystalu jest bezpieczna?

Wyniki badań przeprowadzonych przed rejestracją tego leku wskazują na jego bardzo dobry profil bezpieczeństwa nie zaobserwowano groźnych dla życia objawów niepożądanych, a te które występowały były rzadkie i mały niegroźny charakter. Stosunkowo rzadko występują przeciwwskazania do zastosowania tego leku. Są to:

  • Udokumamtowane uczulenie na octan uliprystalu lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
  • Krwawienia z pochwy inne niż związane z mięśniakami macicy
  • Nowotwory złośliwe szyjki macicy, trzonu macicy jajnika lub piersi.

Oczywiście leku tego nie należy stosować u pacjentek będących w ciąży lub karmiących piersią.

Czy nowy lek na mięśniaki (octan uliprystalu) może zastąpić operację?

Octan uliprystalu jest zarejestrowany do stosowania przez trzy miesiące przed planowanym zabiegiem operacyjnym. Celem tej terapii jest zmniejszenie wielkości mięśniaka i zahamowanie krwotoków miesiączkowych. W rezultacie działania tego leku zabieg operacyjny staje się łatwiejszy technicznie, a w wielu przypadkach możliwy do przeprowadzenia metodą laparoskopową. Ponadto pacjentki z anemią w rezultacie obfitych krwawień z macicy mogą przed operacją poprawić parametry krwi co zmniejsza prawdopodobieństwo przetoczeń krwi w okresie okołooperacyjnym.

Czy po zdiagnozowaniu mięśniaków powinien lekarz przepisać jakieś hormony uzupełniające skoro powstają one na skutek nierównowagi hormonalnej

Po zdiagnozowaniu mięśniaków możliwe są różne drogi postępowania począwszy od leczenia operacyjnego a skończywszy na jedynie obserwacji pacjentki bez żadnej interwencji terapeutycznej, a zatem nie znając bliżej przypadku nie można odpowiedzieć na pytane czy, i która z metod leczenia miałaby tu zastosowanie jedynymi lekami zarejestrowanymi do leczenia mięśniaków są analogi GnRH oraz octan uliprystalu.


Mam 32 lata, jestem dziewicą i ostatnio pierwszy raz udałam się do ginekologa - mam bardzo obfite miesiączki, trwają zawsze tydzień (czasem dłużej, przy czym pierwsze 4 dni wiążą się z ogromnym bólem; inne niepokojące dla mnie objawy to bóle niezwiązane z cyklem - mają charakter nagłych skurczów, czasem tak mocnych, że trudno mi zrobić choćby jeden krok, czasem ten ból pojawia się przy oddawaniu moczu i wypróżnianiu; ponadto często, a właściwie prawie cały czas mam wydzielinę, która często ma bardzo ostry zapach i jest koloru jasno pomarańczowego, a czasem jakby szara - badanie ginekologiczne było dla mnie bardzo bolesne i nie było badaniem przez odbyt. Pani doktor przepisała mi tabletki antykoncepcyjne i powiedziała, że podejrzewa mięśniaki. Jak mi nie przejdzie to mam do niej przyjść za 3 miesiące...
Mam pewne obawy w związku z tymi tabletkami... i czy nie powinnam zrobić jeszcze jakichś badań żeby się upewnić zanim zacznę przyjmować te leki?

Przed podjęciem decyzji czy i jak Panią leczyć należałoby Panią zbadać, a także wykonać USG. Zachowana błona dziewicza często uniemożliwia wykonanie badania przez pochwowego – w takich przypadkach wykonuje się badanie przez odbytnicze.

Czy mięśniaki mogą samoistnie zaniknąć?


Zaczynając od początku: w październiku ubiegłego roku poszłam do polskiego lekarza ginekologa (nie mieszkam w Polsce) bo moja intuicja i obserwacje nie dawany mi spokoju, ze cos jest nie tak i po usg wyszło, ze mam dużą (? nie znam rozmiarów) cystę na jednym jajniku i kilka mniejszych mięśniaków na macicy. Ginekolog kazała mi zrobić cytologie, badania krwi z hormonami i CA125. W cytologii wyszły anomalia, CA125 – powyżej normy ale nie bardzo wysoko. Natomiast po usg w tubylczym szpitalu –po 6 miesiącach od poprzedniego- wyszło, ze wszystko jest czyste nie ma cysty ani mięśniaków. Wiem, ze cysty zanikają ale czy mięśniaki tez tak samoistnie bez jakiegokolwiek leczenia farmakologicznego? Dostałam jedynie tabletki na zmniejszenie krwawienia miesiączkowego – cyklokapron - bo przez trzy pierwsze dni z siedmiu/ośmiu nie wyszłabym z domu. nadal mam niemal “książkowe” objawy mięśniaków, które sie z miesiąca na miesiąc nasilają. Na początku czerwca musze powtórzyć cytologie bo minęło 6 m-cy od poprzedniej a po takim terminie miałam zrobić jeszcze raz, oraz chce znowu powtórzyć ca125 i jak juz dostane wyniki to pójdę jeszcze raz do polskiego lekarza ginekologa na badanie i usg. I tutaj w zasadzie mam trzy pytania do Pana:
1.Czy mięśniaki mogą samoistnie zaniknąć bez jakiegokolwiek leczenia farmakologicznego?
2.Czy cyklokapron powoduje zwiększenie ilości / wielkości skrzepów przy krwawieniu miesiączkowym?
3.czy na wynik badania usg dopochwowego może mięć wpływ fakt, ze zostało ono wykonane w trakcie miesiączki w czwartym dniu czyli przy dość obfitym krwawieniu.
Jeżeli ma Pan jakiekolwiek uwagi lub wskazówki np. jakie jeszcze badania wykonać, żeby do lekarza iść juz z kompletem wyników w reku to będę bardzo wdzięczna bo tutaj jest wszystko strasznie rozciągnięte w czasie i na same wyniki z cytologii można czekać aż do 10 tygodni.

Odpowiedź na pytanie 1:

Samoistne zmniejszanie się (a niezwykle rzadko całkowite „znikanie” mięśniaka obserwuje się Prawie wyłącznie po menopauzie. Zjawisko takie w wieku rozrodczym praktycznie nie występuje.

Odpowiedź na pytanie 2:

Leki z tej grupy nie powinny wpływać na powstawianie czy wielkość skrzepów podczas krwawienia miesiączkowego.

Odpowiedź 3

Krwawienie miesiączkowe nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia przezpochwowego badana USG, fakt trwającej miesiączki nie powinien mieć wpływu na obraz ultrasonograficzny mięśniaka.

Decyzja o tym jakie badania należałoby w Pani przypadku wykonać możliwa jest do podjęcia po badaniu fizykalnym i ocenie bieżącej sytuacji medycznej.

Mięśniaki podśluzowkowe


Wiele czytam o Pana badaniach i stosowanych technikach leczenia mięśniaków, chciałabym zapytać i poprosić o poradę i dla mnie również. Mam 40 lat w wieku 28 lat stwierdzono u mnie endometrium lewego jajnika 4,5 milimetra i dostałam na to tabletki antykoncepcyjne, które brałam przez kolejne 12 lat stosując technikę 3 miesiące brania tabletek i przerwa na okres, stan endometrium utrzymywał się w stałej mierze, jestem u swojego ginekologa od 10 lat, co 3-6 miesięcy na kontrolach i poza drobnymi stanami zapalnymi i złapaniem CIN 1, wszystko było w miarę poprawnie, robię tez kolposkopie, co 6 miesięcy i zbadałam się na HPV gdzie wynik niestety okazał się dodatni, ale robiąc cytologie i kolposkopie nie mam żadnych zmian w szyjce macicy. Problem, jaki pojawił się u mnie miesiąc temu to ostre krwawienie w 12 dniu po miesiączce, po konsultacji z moim ginekologiem zostałam natychmiast skierowana do szpitala gdzie dokonano tzw. łyżeczkowania, wynik drobne mięśniaki pod śluzówkowe. Zapytałam o scenariusz, co teraz? Odpowiedz ze mam przestać brać antykoncepcje ( nikt nawet nie poprosił o zbadanie poziomu hormonów) przez to od miesiąca i kilku dni pogorszył mi się mój stan zdrowia psychicznie-depresyjny i fizycznie spadek apetytu i tym samym wagi ( moja obecna waga 58 kg, wzrost 168 cm) bardzo mi to doskwiera,
martwię się gdyż tak nagle odstawienie hormonów, które ponoć spowodowały wzrost mięśniaków, spowoduje wzrost endometrium jajnika, jak długo powinnam czekać aż moje mięśniaki urosną większe i nadawały się Beda do operacji? Nie rodziłam a mam w planach zajść w ciąże, co powinnam zrobić? Czekać czy działać i usunąć mięśniaki zanim nadają się do leczenia laparoskopowego? czy zabieg embolizacji jest dla mnie wskazany ? czy powinnam zrobić sobie rezonans magnetyczny ? Panie Profesorze, czuje się bezradna, a mój ginekolog po zdiagnozowaniu moich problemów nic w tym zakresie mi nie doradza

Intencją powstania tego portalu było udzielanie odpowiedzi na pytania problemowe zadawane przez pacjentki a nie udzielenie porad medycznych przez Internet. Decyzje co do diagnozy i terapii choroby musi poprzedzać badanie fizykalne. Nie podejmuję się zatem udzielać w Pani przypadku porady medycznej za pośrednictwem tego portalu. Mogę się natomiast odnieść do problemu, o którym Pani wspomina tj. wpływu antykoncepcji hormonalnej na wzrost mięśniaków. Obecny stan wiedzy na ten temat nie wskazuje jednoznacznie na to, że nawet długotrwałe stosowanie tabletek antykoncepcyjnych powoduje powstawanie mięśniaków lub powiększanie się już istniejących. Mięśniaki podśluzówkowe zaliczają się do tych najtrudniejszych do wczesnego zdiagnozowana a jednocześnie do najbardziej dokuczliwych w kontekście nieprawidłowych krwawień z macicy. Na szczęście w większości przypadków są one dostępne dla mało inwazyjnej metody ich usuwania, którą jest histeroskopia.

Pochwa po histerektomii Mam obecnie 46 lat; trzy lata temu w wieku 43 lat usunięto mi trzon macicy (mięśniak podśluzówkowy 6cm bezobjawowy) oraz jajnik (torbiel endometrialna 10 cm). Menopauza już po roku (ciężkie objawy, włączona HTZ, samopoczucie nadal złe)- poza tym żadnych powikłań. Jednak od roku ciągły ból okolic przedsionka pochwy, krocza i odbytu uniemożliwia mi normalne życie. Mam też kłopoty z zaparciami, których nigdy nie było, nawet świeżo po operacji. Stosowałam tony maści, czopków itp. Lepiej jest tylko wtedy, gdy leżę dłuższy czas, ale nawet 15 min. spaceru powoduje powrót bólu, pieczenia i kłucia na długo. Oczywiście byłam u ginekologa, który mówi enigmatycznie "Nie jest źle". Czy moje objawy są odległym powikłaniem po histerektomii? Co może mi dolegać? Dodam jeszcze, że mam wrażenie, jakby mój przedsionek był znacznie większy, wszystko tam jest inne, siedzenie nieprzyjemne, a bez ciągłego używania maści ze sterydami po prostu pojawia się dodatkowo stan zapalny. Bardzo proszę o poradę, bo sama już nie wiem, czy pomocy mam szukać u ginekologa, proktologa, czy może jeszcze gdzie indziej? Obecny mój stan to kalectwo, bo nawet podstawowe czynności dnia powodują ból. Jestem mężatką, mam dzieci i operacja miała być profilaktyką, bo z torbielą i mięśniakiem chodziłam już wiele lat. Bardzo proszę o poważne potraktowanie mojego problemu, bo tak żyć się nie da.

Trudno ocenić czy opisywane objawy mają związek z przebytą operacją, nie można wykluczyć że objawy dotyczące zewnętrznych narządów płciowych i okolic odbytu mają tło zapalne i w ogóle nie mają związku z przebytą operacją. Nie podejmuję się oceniać zasadności kwalifikacji do zabiegu. Szczegółowe decyzje terapeutyczne, tak jak w każdym przypadku, muszą być poprzedzone badaniem fizykalnym.

Czy wiek determinuje częstość powstawania mięśniaków macicy?

Częstość występowania mięśniaków macicy zwiększa się wraz z wiekiem, aż do osiągnięcia przez kobietę wieku menopauzalnego, kiedy to dochodzi do stopniowego zmniejszenia wydzielania estradiolu. Po menopauzie w macicy stwierdza się już mniej mięśniaków, a ich wielkość jest mniejsza.

W jakim wieku najczęściej powstają mięśniaki?

Mięśniaki występują praktycznie jedynie u kobiet w wieku rozrodczym (najczęściej pomiędzy 35 a 45 rokiem życia).W zasadzie mięśniaków nie spotyka się u dziewcząt przed okresem pokwitania. Natomiast u kobiet po menopauzie wielkość guzów pozostaje niezmieniona lub ulega niewielkiemu zmniejszeniu. W rzadkich przypadkach obserwuje się gwałtowny wzrost mięśniaków po okresie przekwitania.

Czy również małe mięśniaki należy usunąć?

Małe mięśniaki w początkowym okresie rozwoju mogą nie dawać żadnych dolegliwości. Takich mięśniaków zwykle się nie usuwa należy je regularnie kontrolować w czasie wizyt u ginekologa. Gdy kobieta przejdzie menopauzę, jajniki nie będę już produkowały hormonów płciowych, wtedy mięśniaki same się zmniejszą.

Jakie rodzaje mięśniaków można wyróżnić?

W zależności od miejsca usytuowania, mięśniaki są:
podsurowicówkowe - rosną na zewnątrz macicy, w kierunku błony surowiczej, pokrywającej ją od strony jamy brzusznej,
śródścienne - rozwijają się w ścianie macicy, powiększając ją zarówno w poprzek, jak i wzdłuż oraz wszerz,
podśluzówkowe - rosną do środka macicy, w kierunku błony śluzowej wyściełającej ją od wewnątrz.
Na zewnątrz i wewnątrz macicy mogą rozwinąć się mięśniaki uszypułowane. Są one połączone z trzonem macicy za pomocą pasma tkanki łącznej, tzw. szypuły (wygląda to jak balonik na sznurku)

Co oznacza termin macica mięśniakowata?

Mięśniaki rzadko występują jako pojedyncze guzy. Zazwyczaj jest ich kilka, kilkanaście. Mają różne rozmiary: od 2-3 cm nawet do wielkości piłki futbolowej. Najczęściej jednak nie przekraczają 10-12 cm. Gdy w macicy jest wiele mięśniaków, zatraca ona swój fizjologiczny kształt i wielkość. Lekarze mówią wtedy o macicy mięśniakowatej, która może sięgać nawet do łuków żebrowych.

Z jakich tkanek zbudowane są mięśniaki?

Rozwijają się najczęściej z włókien mięśni gładkich – tych samych, z których zbudowana jest ściana macicy.

Jak powstają mięśniaki?

Przyczyny powstawania mięśniaków nie są do końca jasne. Większość teorii łączy ich etiologię z nierównowagą hormonalną organizmu, a dokładniej z nadmierną produkcją lub zwiększoną wrażliwością na estrogeny. Według niektórych badaczy, etiologii mięśniaków należy szukać w nieprawidłowym rozwoju narządów rozrodczych jeszcze w okresie płodowym.

Jaka jest częstość występowania mięśniaków?

Mięśniaki macicy ma co piąta kobieta po 35. roku życia i co druga po pięćdziesiątce, jeżeli nadal miesiączkuje.

Czy mięśniaki mogą być zmianami złośliwymi?

Mięśniaki mają charakter całkowicie łagodnych rozrostów, incydentalnie wręcz prowadzących do stanów zagrażających zezłośliwieniem zmiany (w około 1 proc. przypadków dochodzi do złośliwej przemiany mięśniaka w mięsaka gładkokomórkowego).

Co to są mięśniaki?

Mięśniaki zaliczane są formalnie do łagodnych rozrostów nowotworowych. Oznacza to, że komórki mięśniowe, z których zbudowana jest macica namnażają się nadmiernie w określonym regionie narządu, tworząc guz – mięśniak.Wybrane przypadki

Pacjentka lat 34 miesiączkująca regularnie, po leczeniu preparatem Octan Upristalu ( kurs 3 miesięcy)
Redukacja objetosci o ok 60 %. Normalizacja objętości krwawień miesiączk... Czytaj więcej »

Partner serwisu

Gedeon Richter... Czytaj więcej »

Kontakt

Infolinia: +48 504 396 699
fax: +33 499 89 38
e-mail: salve@medicalproject.pl